گیاهان دارویی
گیاهان دارویی و داروهای گیاهی 

وزن ایده آل (که یکی از راه های به دست آوردن آن محاسبه BMI است اما در نهایت به شخص و توان بدنی او باز می گردد) یکی از آمال بسیاری از مردم به خصوص بانوان است. بسیاری بنا به سلیقه خود یا نظر دیگران سعی در لاغر کردن خود دارند که اغلب از طریق اعمال رژیم های سخت و پرهیز از مواد غذایی ضروری برای بدن -در یک ترکیب غذایی ایده آل و یا لازم برای بدن- از سوی دیگر به بدن خود صدمه می زنند.

یکی از بهترین شیوه ها برای کاهش وزن و داشتن اندامی متناسب فعالیت منظم بدنی (در غالب ورزش یا در هر سطح کمتری) در کنار تغییر عادات نامناسب غذایی و مسیر خوردن به سوی خوراکی های مفید تر با عوارض حداقلی یا بدون عارضه است.

در مقاله ای که اخیراً بر روی سایت اینترنتی یاهو قرار گرفت 8 میوه و دانه به عنوان رایج چربی سوز مطرح شدند که به قلم و تحقیق Lucy Danziger به طبع رسید. متن حاضر ترجمه ای آزاد بر نوشتار مذکور است که به همراه موارد دیگر تقدیم می شود:

آنچه به عنوان چربی سوز عنوان می شود را می توان در چند گیاه ساده خوراکی پیدا کرد:

1- بادام (شیرین):

بادام

 این آجیل لذیذ سرشار از آلفا لینولئیک اسید (امگا 3) است که می تواند متابولیسم (سوخت و ساز) چربی ها را تسریع کند. خوردن حدود 90 گرم بادام در روز می تواند BMI شما را در حدود 18 درصد کاهش دهد در حالیکه صرف نظر کردن از این اقلام (آجیل) این رقم را به 11 درصد (طبق مقاله ای در مجله بین المللی چاقی) کاهش می دهد. مصرف قبل یا همزمان چند عدد بادام با یک وعده غذای کمتر نسبت به گذشته باعث بهبود سوخت و ساز غذای مصرفی و در نتیجه ایجاد انرزی بیشتر از همین غذای اندک می شود و در نتیجه فرد نیاز به مصرف غذای کمتری در طول روز خواهد داشت و همین مساله به تدریج باعث کاهش وزن خواهد شد.

 

2- کیوی:

کیوی

 این میوه برای ما ایرانی ها نسبتاً ناشناخته بوده و بومی ایران نیست اما به صورت کاشته شده، به خصوص در گیلان و مازندران به عمل می آید و ایران جزو معدو کشورهای تولید کننده آن به شمار می رود. برخی کارشناسان تغذیه و به خصوص حکمای طب سنتی اعتقاد دارند که رشد هر گیاه در منطقه خاص ممکن است به دلیل نیاز طبیعی مردمان مناطق همان منطقه باشد، که در این صورت کیوی مورد نیاز ما نیست! اما در مورد این میوه که مورد علاقه برخی از ما ایرانی ها نیز هست بهتر است بدانیم که: منبع غنی از ویتامین C و  پتاسیم به شمار می رود و دارای ویتامین های A و E نیز هست. پوست آن که خوراکی می باشد (اگر خوب شسته شود) منبع غنی از آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی ست و همچنین داریا فیبر غذایی ست که از مواد کمک کننده به لاغری است. گفته می شود اگر کیوی را با پوست مصرف کنید باعث افزایش مقدار دریافتی ویتامین C می شود. دانه آن دارای روغنی ست که حاوی 62 درصد از نوعی امگا 3 است. یک کیوی متوسط حدود 46 کیلو کالری انرژی، 3/0 گرم چربی، 1 گرم پروتئین، 75 میلی گرم ویتامین و 6/2 گرم فیبر غذایی است و به همین جهت گفته می شود که یک ملیّن ملایم است. کیوی نرسیده منبع غنی Actinidin است که ماده ای برای هضم پروتئین های گوشت است و به صورت تجاری نیز فروخته می شود. با ایند حال ممکن است که این ماده برای برخی افراد ایجاد آلرژی کند. شایع ترین نشانه آن خارش آزار دهنده و التهاب دهان و در موارد شدید تر تنفس مشکل است. بنابراین مصرف کیوی کاملآً رسیده توصیه می شود. همچنین کلسیم اگزالات موجود در آن در صورت مصرف زیاد می تواند برای کسانی که دچار این نوع سنگ های کلیوی هستند خطر ساز باشد. کیوی رقیق کننده خون است و اثری ضعیف تر اما مشابه آسپیرین دارد. بنابراین کسانی که مستعد خونریزی هستند یا از داروهایی مثل هپارین یا وارفارین استفاده می کنند از مصرف آن خودداری کنند. کیوی همچنین باعث کاهش چربی خون می شود. همچنین دارای کاروتنوئید هایی مثل Lutein و Zeaxanthin است که اثر آنتی اکسیدانی دارند.

٣- فلفل قرمز:

          

فلفل قرمز

دارای ترکیباتی (مثل کاپسایسین) با اثرات سمپاتومیمتیک (از طریق گیرنده های بتا آدرنرژیک)، گرما زایی و افزایش ترشح کاتکول آمین های غده فوق کلیه در بدن. در نتیجه می تواند باعث افزایش ضربان قلب، ترشح بزاق و ... از طرفی افزایش متابولیسم چربی های بدن شود. به دلیل مزه تند برخی انواع آن (که هر چه تند تر باشند موثر تر نیز هستند) ممکن است برخی افراد قادر به تحمل آن نباشند. با این حال در مطالعه ای که با ترکیب فلفل قرمز و چای سبز به دست آمد، اثرات کاهش چربی بدن به خوبی مشاهده شد.

 

4- چای سبز:

green tea

همان گیاه چای معمولی که می شناسیم. فرق آن با چای سیاه عدم عمل آوری و آفتاب خوردن برگ هاست. بنابراین در ترکیبات با چای سیاه مقداری متفاوت است. البته چای سیاه در صورتی که همراه رنگ نباشد (مثل آنچه در چای احمد یا دوغزال می بینیم) می تواند در حد چای سبز اثر آنتی اکسیدانی و مفید خود را داشته باشد. با این حال چای سبز با داشتن ترکیباتی متفاوت اثراتی در کمک به لاغر شدن دارد. این گیاه با دارا بودن ترکیبات پلی فنلی و به خصوص تانن های کندانسه و پلی فنل های ساده سازنده آن ها (کاتشین ها) نقش آنتی اکسیدانی بسیار خوبی را ایفا می کند. کاتشین ها نقش ضد رگ زایی دارند (در نتیجه ضد سرطان) نیز دارند. همچنین کافئین موجود در آن می تواند در کنار ترکیبات قبلی اثر مهار آنزیم COMT و فسفودی استراز داشته باشد و به لاغری کمک کند. باید توجه داشت که مصرف کافئین زیاد برای کسانی که ناراحتی قلبی دارند یا در حال شیر دادن نوزاد هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود چون در مورد اول به طپش قلب و در مورد دوم به بی قراری نوزاد می انجامد.

 ادامه دارد...

 

پی نوشت: با تشکر از خانم دکتر افسانه رجبی به دلیل اشارات مناسب برای تکمیل مطلب

[ یکشنبه ۱٩ مهر ۱۳۸۸ ] [ ۳:٠٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی وزیریان ]

Calendulla officinalis

(گل همیشه بهار)

گلی که کنار برخی پارک ها و در منزل بعضی دیده اید. گل زیباییه و به این دلیل بهش می گن همیشه بهار چون همیشه هست و کاملاً از بین نمی ره

Calendula-officinalis

*اشکال دارویی (در ایران):

- کالندولا: پماد 15 گرمی           

- به کار رفته در پماد "کالندیت  ای"   (به همراه عصاره گل اکیناسه)

                                                              

*موارد مصرف :                                  

- درماتیت (دِرم به معنی پوست و تیت آخر این نوع کلمات به معنای التهاب است) آلرژیک

- پیشگیری و تسکین التهاب و تحریک پوست بدن شیرخوار بر اثر تماس با ادرار (در این مورد ییکی از پر مصرف ترین داروهای گیاهی می باشد چون جواب مناسب می دهد و عوارض کورتون هایی نظیر بتامتازون که می توانند در طولانی مدت باعث نازک شدن و حساس شدن پوست و آمادگی ابلا به عفونت های قارچی را فراهم آورند ندارد)

- آزردگی های جلدی ناشی از خراش ها و بریدگی های سطحی

- خشکی و ترک پوست                  

-پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی (در مورد آفتاب سوختگی های شدید کافی نمی باشد و بهتر است از پماد زینک اکساید استفاده شود)

- تسکین خارش و التهاب ناشی از گزیدگی حشرات     

 

*اجزاء فرآورده :   

پماد کالاندولا از عصاره تام (عصاره تام معمولاً به کمک حلال متانول یا اتانول همراه با آب به دست می آید) گلهای کالندولا Calendula officinalis به میزان 5/1% (یعنی در هر 100 گرم پماد 5/1 گرم عصاره خالص وجود دارد) تهیه شده است

مواد موثره: فلاونوییدهایی نظیر کوئرستین ، ایزوکوئرستین ، استرولها ،‌کاروتنوییدها و ساپونین

 

*آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر : 

فلانوییدهای موجود در گل همشه بهار از آزاد شدن هیستامین و تولید پروستاگلاندین ها جلوگیری می نمایند. همچنین برای این دسته از مواد گیاه ، اثرات دیگری نظیر تثبیت غشا لیزوزومی (ترکیبات داخل لیزوزوم ها در صورت آزاد شدن باعث تخریب سلول ها می شوند) و تاثیر بر نفوذ پذیری و مقاومت مویرگی قائل هستند.

ساپونین های گل همیشه بهار از آزاد شدن هیستامین، ‌برادی کینین و بعضی از آنزیمهای پروتئولیتیک جلوگیری کرده و با کاهش نفوذ پذیری مویرگها، مانع ترشح پلاسما به داخل بافتها گردیده و مهاجرت گویچه های سفید را به محل التهاب کاهش می دهند. بعلاوه گزارشهایی مبنی بر وقفه در رشد برخی از باکتریها و قارچها توسط این مواد وجود دارد.

-کاروتنو ئیدهای گل همیشه بهار، بخصوص بتاکاروتن پیش ساز ویتامین A بوده و به اثرات ضد التهاب و التیام بخش فلانوییدها و ساپرنوزیدهای آن کمک می کنند. کاروتنوئیها  همچنین همراه با تانن موجود در گیاه در پیشگیری و بهبود حالت قرمزی پوست، تورم و درد ناشی از آفتای سوختگی که در اثر اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شود موثر گزارش شده اند.

*مقدارمصرف: روزی چند بار (معمولاً 3 یا چهار بار با فاصله) پس از تمیز کردن پوست  به مقدار کافی از پماد روی موضع مالیده شود.

*مصرف در حاملگی وشیردهی : ایمنی مصرف این فرآورده دردوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود (منظور از این جملات که خیلی به آن بر می خورید این است که کسی آزمایش نکرده ببیند چه اثری دارد، یکی از دلایل مهم این امر این است که کسی حاضر نیست در دوران بارداری مورد آزمایش یک دارو قرار بگیرد و اثرات جانبی داروها، وقتی که مثلاً ‌می گویند فلان دارو را اصلاً نباید در دوران حاملگی مصرف کنید به دلیل مصرف بی دقت دارو در گذشته و دیدن عارضه در بچه های متولد شده بوده است).

[ چهارشنبه ٤ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ٧:۳٩ ‎ب.ظ ] [ مهدی وزیریان ]

مطالب زیر برگرفته از سایت اینترنتی hesa-a.com  متعلق به دکتر امرا... احمدی است.

Sample Image

از جمله بیماری های صعب العلاج بیماری سرطان می باشد که علی الرغم پیشرفتهای قابل توجه هنوز به راه اصولی و ارزشمندی در جهت درمان منتهی نشده است. بنابر این جای آن دارد که دارویی که عوارض نداشته باشد و یا از عوارض ناچیزی برخوردار باشد به دست آید.

 

در بیماریهای سرطان داروهای موجود علاوه بر این که درمان ناقص می کنند سلولهای سالم را نیز هدف قرار می دهند و به همین دلیل بیمار در حین درمان با داروهای موجود تحت فشار عوارض آن قرار دارد.

 

 

داروی HESA-A از جمله داروهای با منشاء بیولوژیک می باشد که ضمن موثر بودن روی سرطان عوارض چندانی ندارد و به همین دلیل گرایش پزشکان مجرب به سمت استفاده از این دارو سوق پیدا کرده است.

طی مطالعات انجام شده مکانسیم های اثر آن به شرح ذیل تا کنون مشخص گردیده است .  

دارو به روش Apoptosis عمل می کند یعنی به راحتی از جدار سلول وارد گردیده و باعث شناسایی سلول مبتلا و ناسالم از سلول سالم می گردد.

  •   اثر ضد التهابی داروی Hesa.a: طی مطالعات انجام شده  ،  با اثر ضد التهابی پردنیزولون  ،  سدیم سالیسیلات مقایسه گردید و نتایج حاصله ،  از تاثیر ضد التهابی Hesa.a حکایت می کند .  با توجه  به عوارض جانبی که در پردنیزولون و سدیم سالیسیلات وجود دارد ، در Hesa.a  عوارض خاصی مشاهده نمی شود و یا عوارض  بسیار ناچیزی دارد لذا در بسیاری از بیماری ها که نیاز به مصرف دارو های ضد التهابی  دارند می توان  از داروی  Hesa.a استفاده کرد .
  •  داروی Hesa.a از نظر آنتی اکسیدانی  Invivo و Invitro مطالعه شده است . اثرآنتی اکسیدانی دارو قابل توجه می باشد .
  •   Immunomedulatory دارو نیز قابل توجه می باشد بنابراین  در بیمارانی که با نقص ایمنی روبرو هستند موثر می باشد .
  •   اثر Selective  یا ( انتخابی ) داروی Hesa.a از ارزش های برجسته دارواست بدین معنی که در کشت سلولی مورد آزمایش مشاهده شده که داروی   Hesa.aروی سلول های مبتلا و بیمار اثر می گذارد ولی بر سلول  های  سالم بی اثر است و یا اثر جزیی دارد . لذا در حین درمان ، دغدغه وجود عوارض برای بیمار و پزشک از بین  می رود و با آرامش خاطر می توان از داروی Hesa.a  استفاده کرد.

                                                

 Adjuant therapy  (درمان با دارو در کنار داروهای دیگر)

  • با توجه به تجربیات موجود در تعقیب  استفاده از داروی Hesa.a در بیماران مبتلا به کانسر مشخص گردید که اگر به صورت داروی توام ( Adjuant ) مصرف گردد به دلیل تفاوت مکانیسم اثر آن با داروهای دیگر مفید خواهد بود .
  • بنا به تجربه فوق در بیماران تحت درمان با شیمی درمانی می توان از داروی Hesa.a به عنوان داروی "توام "استفاده کرد  تا از عوارض ناشی  از شیمی  درمانی  از جمله سقوط فاکتور های خونی و از افزایش آنزیم های کبدی جلوگیری کند و یا به نحو شایسته ای در جبران عوارض ، موثر واقع شود و تحت این شرایط حال عمومی بیمار نیز بهتر خواهد بود .
  • طبق مطالعات انجام شده داروی Hesa.a روی جنین تاثیر نامطلوب نداشته است ،  لیکن برای احتیاط ، توجه به توصیه های پزشک معالج ضروری است .
  • دوز درمانی داروی Hesa.a به میزان 12/5 mg/kg الی 50 mg/kg  به صورت روزانه اشکالی ندارد لازم به ذکر است تا چندین برابر دوز درمانی دارو ، عوارض  ندارد و یا بسیار ناچیز خواهد بود .

مقدار مصرف در یک فرد بالغ حدود 70kg به میزان روزی دو قرص ، نیم ساعت قبل از غذا به مدت یک ماه می باشد در حالی که همچنان می تواند ادامه یابد و یا ( یک هفته در میان ) و یا ( یک هفته مصرف و دو هفته قطع) ، و یا ( ماهی یک هفته ) بر حسب دستور پزشک و نیاز بیماری ، دارو تجویز گردد.

آزمایش سم شناسی:

برای بررسی عوارض جانبی و سمیت هر دارو آزمایشات سم شناسی بر روی آن ها انجام می شود که یکی از این آزمایشات بررسی اثر دارو بر موش آزمایشگاهی است. به طور خلاصه و طبق مقاله منتشر شده در این زمینه، این دارو با دز تجویزی 5000 میلی گرم (5 گرم) در هر کیلوگرم وزن موش آزمایشگاهی به مدت 30 روز هیچ گونه اثر بیوشیمیایی، هماتولوژیک (خون شناختی) و آسیب بافتی نداشته است. با این حال گزارش شده که این نتایج بر اساس یک مطالعه تحت حاد بوده است و مطالعات مزمن (طولانی مدت) نیز در این باره ضروری است.

 

 

بخش خبری : مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران گفت : داروی ضد سرطان توسط یک پزشک خیر وقف عام شد.
سجادی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران در پی انتشار این خبر گفت : دکتر امراله احمدی عضو انستیتو کانسر دانشگاه علوم » را وقف عام کرد . HESA.A پزشکی تهران طی سالها تحقیقات داروی ضد سرطان به نام «
وی افزود : این دارو که برای اولین بار در دنیا در خصوص پیشگیری و کاهش بیماری های سرطانی موثر بوده بانیت خیرخواهانه جهت تعلیم و تربیت و در راستای انجام تحقیقات علمی وقف شده است .
» یک فرآورده طبیعی گیاهی ـ دریایی است که HESA.A دکتر امراله احمدی این پزشک خیر در خصوص نحوه تولید این دارو گفت : « حاوی مواد معدنی و عناصر نادر و مقدار کمی مواد آلی بوده و خواص آنتی اکسیدانی و تاثیرات ضد سرطانی دارد.
دکتر احمدی در خصوص ویژگی در این دارو اظهار داشت : این دارو دارای پنج ویژگی مهم از جمله ضدالتهاب آنتی اکسیدان افزایش دهنده سیستم ایمنی بدن (موثر در ایدز) انتخابی عمل کردن دارو شناسایی سلول بیمار از ویژگی مهم این دارو می باشد.
گفتنی است رونمائی از این دارو در تالار شاهد مرکز پزشکی آموزشی و درمانی شهید مصطفی خمینی صبح دیروز (٨/١٢/١٣٨۶) باحضور جمعی از محققان و پژوهشگران و مسئولین سازمان و اداره کل اوقاف و امور خیریه انجام شد.

 

نتایج آزمایش ترکیب دارویی ایرانی موسوم به «حصا - آ» با همکاران محققان کنیایی حاکی از اثربخشی این ترکیب ضد سرطان در کنترل بیماری ایدز است.

  

 

 

 

نتایج آزمایش ترکیب دارویی ایرانی موسوم به «حصا - آ» با همکاران محققان کنیایی حاکی از اثربخشی این ترکیب ضد سرطان در کنترل بیماری ایدز است.
دکتر امرالله احمدی، پژوهشگر انستیتو تحقیقات سرطان دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه شاهد و از پژوهشگران این طرح با اعلام این مطلب گفت: ترکیب دارویی «حصا - آ» به عنوان یک ترکیب دریایی ضد تومور در ابتدا به عنوان داروی ضد سرطان تولید و گزارش شد و مراحل علمی، پژوهشی و قانونی آن قدم به قدم طی شد به طوری که در مرحله اول در آزمایشگاه بر روی سلول ها (in vitro) آزمایش و در مرحله دوم روی حیوان و در مرحله سوم با اجازه کمیته اخلاق پزشکی روی انسان آزمایش شد که در همه مراحل آزمایشگاهی، حیوانی و انسانی اثرات موفقیت آمیزی نشان داد.
وی خاطرنشان کرد: این ترکیب جزو داروهای فاقد عوارض یا کم عوارض ضدسرطان است که پس از مصرف در چند روز درد بیمار را کاهش، میل او را به غذا افزایش می دهد و اگر در اثر شیمی درمانی، تعادل ترکیبات خونش مختل شده باشد، تنظیم می شود.
این دارو حدود ۱۴ سال مورد تحقیق و آزمایش بوده و حدود ۱۰ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی در داخل و خارج کشور بر روی آن مطالعه کرده اند و مقاله های متعددی به زبان انگلیسی و فارسی در این زمینه چاپ شده است.دکتر احمدی تصریح کرد: این دارو در بیماران سرطانی که از نظر علمی هیچ گونه طرح درمانی دیگری برای آنها کاربرد نداشته است، باکسب اجازه از کمیته اخلاق پزشکی آزمایش شده و نتایج حاصل، بهبود کیفیت زندگی و افزایش طول عمر آنها را نشان داده است.مواد مخدری نیز که برای رفع درد این بیماران استفاده می شد، قطع یا کاهش داده شده است.
دکتر احمدی گفت: با توجه به مطالعات انجام شده که نشانگر اثرات احتمالی این دارو در درمان بیماران مبتلا به ایدز بود، در تحقیقی با همکاری محققان کنیایی به آزمایش بالینی اثرات این دارو در بیماران ایدزی اقدام شد.علت انتخاب کشور آفریقایی کنیا برای این آزمایش ها، شیوع بالای بیماری ایدز در آن کشور بود که روزانه ۵۰۰ تا۶۰۰ نفر در اثر این بیماری در کنیا جان خود را از دست می دهند و دلیل دوم این بود که در ایران به دلیل کم بودن مراجعات، دستیابی به این بیماران کمتر است.به همین دلیل با هماهنگی مراکز تحقیقاتی و علمی کنیا این کار را در آنجا انجام دادیم و روی بیماران مبتلا به ایدز که در مرحله آخر بیماری بودند و مطالعات پایلوتی که در ایران انجام داده بودیم در آنجا هم انجام شد که نتایج مثبتی را در تعداد قابل توجهی از بیماران ایدزی نشان داد.
در حاشیه و تکمیل:
1- در دیداری که در یکی از نمایشگاه ها با آقای دکتر احمدی داشتم اطلاعات جالبی در مورد دارو از ایشان دریافت کردم و از برخی مدارک تایید شده دارو که در خارج از کشور نیز مورد تایید قرار گرفته بود عسکبرداری کردم. ان شاء ا... به زودی این عکس ها را ضمیمه مطالب خواهم کرد.
2- برای کسب اطلاعات تکمیلی  در مورد این دارو می توانید به سایت زیر مراجعه نمایید:
[ چهارشنبه ٢٤ تیر ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی وزیریان ]

داروی ضد سرطان ایرانی

 

داروهای گیاهی متعددی که بتواند اثرات بیولوژیک اعمال کنند شناخته شده اند که یکی از این گیاهان اسپندویا Peganum Hammala است و مطالعات نشان داده است که عصاره آن روی سلولهای تومورال تاثیر گذار است . وی افزود : ماده موثر این گیاه سه آلکالوئید است که با تاثیر بر DNA isomerase و مهار کردن آن می تواند بر روی رشد تومور تاثیر گذار باشد . این دارو بصورت کپسول در دسترس است . این دارو بر روی 56 بیمار با دوز 2m /mg 700- 500 برای 12 هفته در بیمارانی که تحمل داشتند به مدت 20 هفته آزمایش شد . میانگین سن بیماران 61 سال بود . اندازه گیری سایز تومورها به دو روش آندوسکوپی و CT اسکن تعیین شد . دکتر ملک زاده درباره اثرات این دارو در این تحقیق عنوان کرد : اکثر بیماران به خوبی دارو را تحمل می کردند و عوارض خفیف نظیر عوارض گوارشی و استفراغ در تعدادی از بیماران مشاهده شد که ممکن است بدلیل بیماری باشد . در طی مدت درمان اندازه تومور در اغلب بیماران ثابت ماند و یا مقداری کاهش نشان داد . همچنین میزان ESR کاهش نشان داد سایر متغیرها نظیر ضربان قلب ، تعداد RBC و WBC و هموگلوبین تقریبا" ثابت باقی ماند . وی افزود : این دارو دارای اثرات ضد درد و آرامبخش نیز می باشد و بطور کلی به نظر می رسد که بر روی این بیماران اثرات مثبتی داشته باشد . وی در ادامه افزود : در آینده تحقیقاتیبرنامه ریزی شده است که تاثیرات دارو را در مقایسه با داروی پلاسبوو ترکیب های شیمی درمانی بررسی خواهد نمود . در ادامه دکتر پیروز صالحیان ، از پژوهشگران این طرح ، درباره علت نام گذاری این دارو عنوان کرد : اسپین از گیاه اسپند ، آل بدلیل ترکیبات آلکالوئید و Z حرف اول گیاه دیگری است که در ترکیب این دارو مورد استفاده قرار گرفته است . وی درباره سایر اثرات اسفند خاطر نشان کرد : اثرات بلوک گیرنده H2 و مهار کننده MAO نیز مشاهده شده است و به همین علت اثرات تسکین بخش برروی بیمار دارد .

به گزارش خدمت، داروی گیاهی ضد سرطان گوارش در خرداد ماه سال 86 از سوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و معاون غذا و داروی وزارت بهداشت رونمایی شد.

 این داروی گیاهی که ضد سرطان گوارش است با نام Spinal - Z از سوی شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین اجتماعی و پس از 16 سال حاصل شد و به گفته مددی مدیرعامل وقت سازمان تأمین اجتماعی تا زمان اعلام رسمی دارو 700 نفر به کمک این دارو درمان شده و از 5 سال پیش تاکنون مراحل تولید خود را در شرکت داروپخش طی کرده است.

مدیر عامل وقت سازمان تأمین اجتماعی تولید داروی ضد سرطان گوارش با منشاء گیاهی را حاصل نوآوری محققان ایرانی دانست و گفت: این دارو خدمتی نو و یک نوآوری در زمینه دارویی است که نشان می دهد برای تعبیر "ما می توانیم" محققان ایرانی به اندازه کافی توانمند هستند.

مددی افزود: تولید این دارو نشانه ای از عزت مندی در کشور است و تلاش محققان کشور را به منصه ظهور رسانده است.

رئیس هیئت مدیره وقت سازمان تأمین اجتماعی افزود: ارزش سالانه بازار دارویی کشور کمتر از 5/1 میلیارد دلار بوده است که اگر این میزان دارو از سوی سازمان تأمین اجتماعی تولید نمی شد باید برای واردات 6 میلیارد دلار هزینه انجام می گرفت. در واقع سهم سازمان تأمین اجتماعی در صرفه جویی ارزی حدود به طور کلی 2 میلیارد دلار است.

 

منبع : هفته نامه اخبار پزشکی و http://www.khedmat.ir/news/content/view/1546/5/

 

 

[ پنجشنبه ٤ تیر ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی وزیریان ]

آی مُد؛ دارویی برای مقابله با عوارض ویروس ایدز (اچ-آی-وی)

 (مرجع:http://www.imodaids.com/?Lan=fa)

-

داروهای مبارزه با بیماری ایدز در پنج دسته قرار دارند:

چهار دسته اول گروه داروهای HAART را تشکیل می‌دهند. دسته ششمی نیز وجود دارد.

این دسته داروهایی هستند که به درمان عفونت‌های فرصت‌طلبی که در اثر ضعف سیستم ایمنی بروز پیدا می‌کنند می‌پردازند.

داروهای معرفی شده در چهار دسته اول در این گزارش، داروهایی هستند که از سوی FDA تایید شده‌اند.


1 - داروهای دسته Protease Inhibitors
2- داروهای دسته (Nucleoside Reverse Transcriptase Inhibitors (NRTIs
3- داروهای دسته (Non-Nucleoside Reverse Transcriptase Inhibitors (NNRTIs
4- داروهای دسته Entry and Fusion Inhibitors
5- داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن
                     Interleukin-2  
                     BAY 50-4798  
                     Remune  
                     IR103  
                     Immunitin  
                     Revivo  

IMODTM

خواص دارو

عصاره گیاهی IMODTM دارای آثار تنظیم کننده سیستم ایمنی میباشد. در مطالعهای که برروی بیماران مبتلا به ویروس HIV که به مرحله ایدز وارد شده اند و عملاً تعداد CD4 آنها کمتر از 200 بوده است طی یک دوره درمانی 1 تا 3 ماهه افزایش قابل توجه CD4 مشاهده میگردد به گونهای که بیماران از مرحله علامت دارایدز خارج و نیازی به بستری شدن نداشته اند و این اثر تا مدت طولانی به صورت پایدار باقی مانده است.

نحوه و مقدار مصرف

این دارو به میزان روزانه یک ویال ml 4 که در ml 100 محلول کلرید سدیم 9/0 درصد (نرمال سالین) رقیق شده است به صورت داخل وریدی مصرف میگردد. یک دوره کامل درمانی حداکثر 90 روز میباشد.

 

مطابق با برنامه آزمونهای سم شناسی پیش بالینی "IMODTM"، داروی مورد نظر به عنوان ایمونومدولاتور مطرح گردیده و مطالعات سمیت دارو به صورت یک بار مصرف به طریقه تزریق داخل عضلانی به موشهای سویه BALB/C و موشهای Wistar انجام گرفت و مطالعات سمیت آن در شرایط مزمن 3 ماهه آزمایشی برروی موشها و مزمن یک ماهه آزمایشی بر روی سگها انجام گرفت. آزمونهای پتانسیل، اثرات موتاژن، امبریوتوکسیک، تراتوژنیک، آلرژیک و اثرات ایمونوتوکسیک دارو و همچنین مطالعات اثر دارو بر روی تولید مثل انجام گرفت.

در نتیجه آزمایشات انجام شده مشخص گردید که "IMODTM" به عنوان داروی با سمیت کم در اثر یک بار مصرف تزریق داخل صفاقی به موشهای سویه BALB/C و موشهای Wistar و همچنین در اثر روش تزریق داخل عضلانی به موشهای سویه BALB/C به حساب می آید. بدین صورت نشانگان LD50 داروی "IMODTM" در رقت 1:5 با سرم فیزیولوژی به اندازه 42.1 – 51.8 ml/kg گزارش می‌گردد.

در اثر تزریق داخل صفاقی به موشهای سویه BALB/C و موشهای Wistar هیچ گونه اثر خاصی در تفاوت جنسیتی حیوانات ذکر شده در حساسیت به اثرات توکسیک داروی "IMODTM" ظاهر نگردید. شکل مسمومیت Intoxication در موشهای سویه BALB/C و موشهای Wistar با دوزهای در سطح LD50، مشابه با شکل مسمومیت الکل اتیلیک وارد شده در ساختمان دارو میباشد.

در اثر مطالعات سم شناسی "IMODTM" در تزریق داخل عضلانی 3 ماهه به موشها با دوز 0.07ml/kg و 0.21ml/kg (10 تا 30 مرتبه بیش از دوز روزانه برای انسان) و در تزریق داخل عضلانی یک ماهه به سگها با دوز 0.07ml/kg (10 مرتبه بیش از دوز روزانه برای انسان) اثر تخریبی دارو بر روی ارگانهای اساسی و سیستم ارگانیزم حیوانات تحت آزمایش شناسائی نشد. در آزمایشات پاتوهیستولوژی ارگانهای داخلی حیوانات، که در پایان آزمونهای مزمن انجام گرفت، تغییرات پاتولوژیک در ارتباط با اثرات توکسیک داروئی مشاهده نگردید . اثرات تحریکات موضعی در اثر تزریقات طولانی مدت داخل عضلانی دارو در رقت 1:10 سرم فیزیولوژی مشاهده نگردید .

"IMODTM" اثرات موتاژن، امبریوتوکسیک، تراتوژنیک نداشته و هیچ گونه اثری بر روی عملکرد تولید مثل حیوانات نمیگذارد. در دوزهای آزمایشی و شمای تزریقی "IMODTM" هیچ گونه اثر آلرژیک ظاهر نگردیده و خواص ایمونوتوکسیک مشاهده نگردید.

بر اسلس مطالعات انجام شده "IMODTM" برای انجام آزمایشات بالینی توصیه میگردد .

خلاصهای از نتایج حاصل از مطالعات سمشناسی انجام شده در مورد "IMODTM" را میتوان به شرح ذیل بیان نمود:

سمیت حاد:

در آزمونهای انجام شده در مورد مسمومیت حاد با داروی "IMODTM" مشخص گردید که داروی فوق هیچ گونه سمیت حاد ندارد، پارامترهای توکسیک حاد "IMODTM" و اتانول 96o در نسبت رقیق شده1:5 با سرم فیزیولوژی در روشهای مختلف تزریقی بر روی حیوانات آزمایشگاهی مقایسه شده و مشخص گریده است که دارو آثار سمی کمتری نسبت به حلال خود دارد.

 

بررسی اثرات ژنوتوکسوسیته :( آزمون Comet )

به منظور بررسی اثر ژنوتوکسوسیته داروی "IMODTM" از آزمون Comet که یک آزمون بسیار حساس، سریع واستاندارد در بررسی آسیبهای DNA میباشد استفاده گردید.

در این آزمایش بررسی اثر دارو بر سلولهای حساس T47D در غلظت های متفاوتی که دارو اثر ضد سلولی از خود نشان دهد مورد بررسی قرار گرفت، همچنین از H2O2 به عنوان کنترل مثبت استفاده گردید.

 

نتایج :

نتایج بدست آمده از آزمون فوق نشان میدهد که در دز مورد بررسی در آزمون فوق که در حدود 10 برابر دز استفاده شده در انسان میباشد داروی فوق مقدار کمی Comet tail بوجود آورد، که در مقایسه با اثر کنترل مثبت، تاثیر پدید آمده بسیار کم بود. بنابراین دارو هیچ گونه اثر ژنوتوکسیک ندارد.

 

آثار Apoptotic

در بررسی آثار Apoptotic داروی "IMODTM" دو شاخص تمامیت هسته ای Nuclear Integrity و تجمع DNA یا DNA Condensation به عنوان محور مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند. از مجاورت سلول بمدت 10 دقیقه با H2O2 در کشت سلولی به عنوان کنترل مثبت استفاده شد.
در این آزمایش با استفاده از بافر لیزکننده سلولی که غشای سلول را از بین میبرد هسته سلولها قابل مشاهده می شوند (درApoptosis پوشش هسته در سلولهای با تمامیت هستهای مناسب، روشن و در سلولهای در شرف مرگ پوشش هسته تیره میباشد.)

با استفاده از رنگ آمیزی هسته با رنگ فلورسنت Hoechst که به صورت اختصاصی به DNA وصل میشود و مشاهده در زیر نور UV، تجمع DNA به عنوان شاخص اولیه شروع Apoptosis مورد بررسی قرار میگیرد (هستههای زنده و سر حال آبی کم رنگ هستند در حالی که هستههای با تجمع DNA آبی روشن پررنگ میباشند(.

 

نتایج :

در بررسی در زمانهای 24 ساعت و 48 ساعت مجاورت دارو با سلولها هیچ گونه صدمهای به تمامیت هستهای وجود نداشت. در بررسی تراکم DNA در مقایسه با کنترل مثبت در غلیظترین رقت استفاده شده تنها یک تراکم قابل اغماض مشاهده شد که مشخص بود به آزمایشهای بیشتر مطلقاً نیازی نیست.

به منظور بررسی داروی IMODTM، از منظر توکسیکولوژی آزمایشات متعدد و گسترده برروی انواع حیوانات و با دوزهای مختلف و پارامترهای سمیت به شرح ذیل مورد بررسی قرار گرفت. آزمون‌های سمیت تحت مزمن پس از یک مطالعه سمیت حاد و بدست آوردن LD50 به انجام رسید. در آزمون فوق مشخص شده بود که داروی مورد استفاده یک ترکیب غیر سمی می‌باشد(LD50: 45ml/kg). این آزمون‌ها در تعداد بسیار زیادی از موش‌های نر وماده BALB/C و Wistar به صورت پیگیری در طول مدت 3 ماه انجام شده است.

پارامتر های مورد بررسی در آزمون سمیت تحت مزمن

حالت کلی و رفتاری حیوانات:

o دینامیک وزن بدن
o فعالیت حرکتی
o اشتها
o وضعیت موهای سطح بدن

 

آزمایش‌های بیو شیمیایی:

سطح پروتئین توتال، اوره،کراتینین، بیلی روبین توتال، گلوکز، کلسترول، تری گلیسرید و آنزیم‌های سرم خون (آسپارتات، آلانین آمینوترانسفرازها، آلکالین فسفاتاز و لاکتات دهیدروژناز) سطح هموگلوبین

 

مطالعه خواص موتاژنیسیته :


به منظور بررسی خواص موتاژنیسیته داروی"IMODTM" در چهار محور بررسی‌ها به شرح ذیل انجام گردید:

1. بررسی موتاسیون ژنی در میکروارگانیزم‌ها بوسیله تست AMES
2. بررسی موتاسیون غالب مرگ آور در سلول‌های نطفه موش‌ها
3. بررسی اختلالات کروموزومی در سلول‌های مغز استخوان پستانداران
4. بررسی تخریب DNA بوسیله آزمونSOS کروموتست

 

 

 

در این میان تست AMES از اهمیت خاص برخوردار است. در این آزمون از سوش‌های "سالمونلاتیفی موریوم" TA98، TA100 و TA1537 استفاده وتشخیص مواد موتاسیون‌زا و سرطان‌زا با روش موتاژنیستی سالمونلا هم اکنون معمول‌ترین و معتبرترین روش تشخیص از این نظر محسوب شده و انجام آن برای مواد شیمیایی و داروهای جدید اجتناب ناپذیر است.
این سوش‌های باکتری حامل جهش‌هایی هستند که در سنتز هیستدین دخیل می‌باشند و باکتری به محیط کشت حاوی هیسیدین احتیاج دارد. اثر داروها و مواد شیمیایی در برگشت این جهش‌ها بررسی می‌شود.سپس از محیط بدون هیستیدین برای بررسی اثرات جهش زایی استفاده می‌شود.

 

 

نتایج :

نتایج بدست آمده از تست AMES نشان دهنده آن است که دارو در غلظت‌های 1/0تا 1000 میکروگرم در هر میلی لیتر که غلظت‌های رایج بررسی در آزمون AMES می‌باشد، باعث افزایش جهش‌های معکوس نمی‌شود یعنی دارو اثر موتاژنیسیته در آزمون AMES نشان نمی‌دهد.

بررسی موتاسیون غالب مرگ آور در سلول‌های نطفه موش‌ها

در این بررسی افزایش تعداد موتاسیون‌های کشنده در سلول‌های جنسی نر به عنوان محور مطالعه در نظر گرفته شده است.
به علت اثر داروها و مواد شیمیایی امکان دارد که تغییرات ژنتیکی در گامت رخ دهد که سبب مرگ زیگوت شود(Bateman Hypothesis) حیوان نر تحت تاثیر مواد مورد نظر قرار میگیرد اگر آنها دارای خاصیت موتاژنسیته باشند در اسپرماتوزوئیدهای جنس نر موتاسیون های غالب کشنده بوجود می آید واثر موتاسیون به صورت افزایش مرگ جنینی و اختلال شدید کروموزومی پدیدار می شود .

در این بررسی به تعداد زیادی موش نر دارو به صورت داخل عضله تا 100 برابر بیش از دز توصیه شده روزانه برای انسان تزریق انجام شده و در کنار هر حیوان نر 3 حیوان ماده باکره قرار گرفت و پس از 7 روز حیوانات ماده تعویض شدند، شمارش جنین های زنده و کشته شده نشان داد که دارو هیچ گونه تاثیری در ایجاد جهش‌های مرگ آوردر سلول‌های نطفه ندارد وآزمایش همراه با کنترل‌های لازم در دفعات قابل توجه تکرار شد و همین نتایج بدست آمد. "یعنی دارو اثر موتاژنیسیته ندارد "

بررسی اختلالات کروموزومی در سلول‌های مغز استخوان پستانداران

در این بررسی وضعیت ظاهری کروموزوم‌ها پس از رنگ آمیزی در مرحله متافاز در زیر میکروسکوپ بررسی قرار گرفت.
تزریق دارو به صورت یک مر تبه ای (100 برابر دز مورد استفاده در انسان) و به صورت تزریق روزانه و طولانی مدت مورد بررسی و 1 ساعت قبل از کشتن موشها کلشی‌سین به صورت داخل صفاقی تزریق شد و نمونه‌های کروموزومی از سلول‌های مغز استخوان تهیه گردید.
نتایج حاصله نشان دهنده آن است که اختلاف قابل ملاحظه آماری در سطح اختلالات کروموزومی در سلول‌های مغز استخوان موش که در معرض اثر دارو بودند در مقایسه با کنترل مشاهده نمی‌شود.

بررسی تخریب DNA بوسیله آزمون SOS کروموتست

مبنای تست براساس استفاده از سوش E.coli PQ 37 + Lac Z + ژن sfi A ( کنترل کننده رپرسورهای عمومی sos ) می‌باشد.

در این آزمایش اگر DNA آسیب ببیند ژن فوق بیان شده و پاسخ عمومی sos بوجود آمده و بیان بتاگالاکتوزیداز رخ داده و واکنش رنگی قابل اندازه گیری ایجاد می‌شود. (Quillardet ) این آزمون به صورت اتوماتیک انجام می‌شود (Lab System).
در این آزمون10 غلظت دارو به همراه کنترل‌های استاندارد تعریف شده مورد بررسی قرار گرفت و نشان داد که دارو در هیچ یک از آزمون‌ها سبب آسیب در DNA نمی شود و دارو اثر موتاسیونی نداشته و پتانسیل موتاژنیک نیز ندارد.

بررسی اثر سمی بودن دارو بر جنین

در این بررسی تعداد زیادی موش باردار به همراه گروه‌های کنترل دارو را با دز 30 مرتبه بیش از دز مورد مطالعه در انسان در زمان‌های مختلف دریافت نمودند. مرگ پیش جایگزینی و مرگ پس جایگزینی وایندکس باروری و نیز وضعیت ظاهری جنین پس از بقاء مورد بررسی قرار گرفت. همچنین بافت‌های کلیه جنین‌ها نیز پس از بیوپسی مورد بررسی سلولی واقع شد. براساس نتایج بدست آمده از بررسی فوق تعداد جنین های زنده، مکان های جایگزینی، وضعیت وتعداد اجسام زرد، وزن بدن جنین، ابعاد جمجمه و وضعیت تکامل سلولی-بافتی جنین‌ها در گروه مورد اثر دارو با گروه‌های کنترل تفاوتی نداشت و ایندکس باروری تغییری نکرد و تکامل فیزیکی جنین‌ها تا زمان یک ماه پس از تولد نیز با حیوانات نرمال تفاوتی نداشت (پوشش موی سطح بدن، ظهور دندانها، باز شدن چشم، باز شدن واژن، پایین افتادن بیضه ها و ...)

بررسی اثرات آلرژیک

در این بررسی اثر دارو در حیوانات آزمایشگاهی و انسان مورد بررسی قرار گرفت و اثر دارو در تعداد زیادی خوکچه هندی در دز های 1 ، 5 و10 برابر دوز مورد استفاده در انسان به همراه کنترل‌های مناسب مورد بررسی قرار گرفت.

 عوارض جانبی

هیچ گونه عوارض جانبی جدی در اثر مصرف این دارو مشاهده نشده است.

موارد عدم مصرف

در حال حاضر با توجه به محدودیت مطالعات انجام شده تنها در بیماران باردار این دارو منع مصرف دارد و در دوران شیردهی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مطالعات‌ ‌توکسیکولوژی

 

 

دارو با Ferund Adjuvant مخلوط شده و تزریق شد و پس از گذشت 20 روز از تزریق تماس پوستی در پوست نواحی پشت بدن انجام شد. نتایج به دست آمده نشان دهنده آن است که هیچ گونه واکنش‌های پوستی، اریتما، ادم، ارتشاح سلولی، نکروز و واکنش‌های حساسیت تاخیری مشاهده نشد.

داروی IMOD ثبت جهانی شد (شبکه خبر)

سرپرست گروه محققان طرح تحقیقاتی ساخت داروی ایدز در ایران گفت : افتخار می کنیم نخستین داروی کاملا گیاهی‌, موثر و بی عارضه کنترل ایدز که مشابه خارجی نیز ندارد , به نام جمهوری اسلا‌می ایران در جهان ثبت شده است .

دکتر محمد فرهادی در مراسم اعلام عمومی تولید داروی imod در جمع خبرنگاران افزود : این دارو به همت جمعی از اندیشمندان و دانشمندان ایرانی و با همکاری یک محقق روسی تولید شده و دارویی است , که سامانه دفاعی بدن را تقویت و تحریک می‌کند.
وی بابیان اینکه تولید دارو آغاز کار است اضافه کرد : ایمود فعلا به صورت تزریقی در اختیار نیازمندان قرار می گیرد ضمن اینکه این محققان شکل خوراکی آن را نیز ساخته اند , که از آن هم آثار مثبتی به دست آمده است , اما لازم است آن نیز به تایید وزارت بهداشت برسد , تا در دسترسی مردم قرار گیرد .
دکتر فرهادی ابراز امیدواری کرد : ایمود فقط به کنترل ایدز ختم نخواهد شد و در آینده در بیماری های ویروسی دیگر نیز مانند هپاتیت از آن استفاده خواهد شد .

[ پنجشنبه ٤ تیر ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ ] [ مهدی وزیریان ]

به یاد او که ...

 

حنظل

 

-

نام علمی: Citrullus colocynthis (L.) Schrad

        اسامی معمول) (C.N: تاک فاسد، خیار تلخ (Bitter Cucumber)، سیب تلخ (Bitter AppleEgusi.

       نام های فارسی: هندوانه ابوجهل، حنظل.                                                   

   رده بندی گیاهی:

     دسته: گیاهان گلدار (Magnoliophyta)

    رده: دو لپه ای ها (Dicotyledones)

    راسته: کدوئیان (Cucurbitales)

   خانواده: کدو (Cucurbitaceae)

تاریخچه: وجود دانه کوچک و مشخص آن در چندین منطقه باستان شناسی اولیه در  آفریقای شمالی و شرق بخصوص در مصر ثبت شده است که مربوط به 3650 تا  2850

سال قبل از میلاد است. گفته می شود که بدویان صحرایی یک نوع نان با دانه های

 آن تهیه می کنند.  با توجه با اینکه به طور وحشی در فلسطین اشغالی می روید،

علائم تلخی و التهاب زایی آن معادل خواهند بود با کدوی وحشی ذکر شده در کتاب

تورات در آیات: KingsII: 4/40-39.

ریخت شناسی ((Morphology: گیاهی یک ساله، ساقه ها علفی و پر از کرک های

 زبر، برگ ها متناوب، دارای دمبرگ های بلند، کرکدار،  سه گوش، دارای لبهای کاملا

فرو رفته و دندانه دار به شکل های گوناگون ، با زاویه منفرجه که سطح رویی آن ها

سبز کمرنگ و زبر و سطح زیری کمرنگ می باشد. گل ها به رنگ زرد، به طور منفرد

در زاویه بین برگ و ساقه ظاهر می شوند. میوه ها کروی، در اندازه یک پرتقال،

 زرد و صاف که در هنگام رسیدن در یک پوسته چوبی نازک و  سخت احاطه می شود،

با گوشت اسفنجی سفید که دارای تعداد زیادی دانه سفید مایل به قهوه ای و به

شکل تخم مرغی است. میوه پوست کنده شده به راحتی به سه قسمت تقسیم

می شود و از کل حجم آن حدود 33-23%  شامل گوشت و بقیه شامل دانه هاست.

 گیاه  بومی حوزه مدیترانه و آسیا (بخصوص ترکیه که بهترین واریته آن است)، 

همچنین آفریقا (بخصوص نایوبی) است. میوه آن در اندازه یک لیمو، مایل به زرد و با

خال های سبز، دارای گوشت اسفنجی و بشدت تلخ می باشد.

قسمت مورد استفاده کل میوه یا به طور جداگانه اجزاء آن شامل پوست، گوشت یا دانه

آن می باشد. نیاز های آن برای کشت دادن شامل خاک ماسه ای، آب و هوای گرم با

رطوبت کم می باشد. فصل جمع آوری آن مرداد و شهریور و قبل از رسیدن کامل میوه هاست.

بهترین نوع آن حنظل ترکیه و ایران است.

 

کاربرد در طب سنتی: میوه محرک کبدی قوی و مسهل و دافع آب می باشد و به عنوان

یک مسهل قوی به کار می رفته و یکی از قویترین  داروهای مسهل شناخته شده است. به ندرت به تنهایی به کار می رود  اما در ترکیب با دیگر مسهل ها به کار گرفته شده  و به

 عنوان دارویی عامیانه در بین مردم مطرح بوده است.  

در طب سنتی در درمان ادم مقاوم، آمنوره و عدم تعادل مغزی به کار برده شده است.

در پزشکی گذشته جزء ترکیبی معجونی به نام Confectio hamech یا Diacatholicon  و

اغلب دیگر قرصهای مسهل بوده و در مواردی که نیاز به پاکسازی بدن بوده، مورد استفاده

قرار می گرفته است. در بند آوردن قاعدگی زنان در حالات شدید مؤثر بوده و در ابتدای

حاملگی برای القای سقط هم مورد استفاده قرار می گرفته است که مصرف آن بدین

منظور هم در کتب قدیمی ثبت شده است. در درمان یرقان، کرامپ های روده ای، دردهای

 عصبی نیز کاربردهایی داشته است. پودر (گوشت میوه) آن به صورت موضعی همراه

 آلوئه و دیگر گیاهان در پماد ها، پلاستر ها و غیره با موفقیت در برابر کرم های انگلی

 و گاهی به صورت انما برای هدفی مشابه به کار گرفته شده است. در قولنج ایلئوس،

 انمای آن هنگامی که دیگر داروها اثر بخش نبوده اند،  و میوه ریز شده آن برای رفع باردار

 شدن زبان هم به کار می رفته است. در مراکش از میوه یرای محافظت از بید خوردگی

پشم استفاده می شود.

از ریشه آن برای بهبودی یرقان، آسیت، بیماری های ادراری و روماتیسم استفاده می شود.

دانه آن که طعمی شبیه فندق دارد و غنی از چربی و پروتئین است به عنوان یک دانه

روغنی مصرف می شود. دانه آن برای افزایش رشد مو، تسکین نیش مار و دردهای

عصبی کاربرد داشته است.

مواد متشکله: محتوای روغنی دانه ها حدود 17 تا 19 درصد (وزنی/وزنی) می باشد که

شامل    73-67 درصد لینولئیک اسید (امگا 6)، 10 تا 16 درصد اولئیک اسید ، 8-5

درصد استئاریک اسید و 12-9 درصد پالمیتیک اسید است. برآورد شده که محصول دهی

 روغن در حدود 400 لیتر در هکتار می باشد. گوشت میوه (Pulp) دارای گلیکوزید ها،

 آلکالوئیدها و ساپونین است. از مواد متشکله آن می توان به Colocynthetin

و Colocynthin (یک گلیکوزید و عامل اصلی تلخی و اثر مسهلی آن)، یک گلیکوزید

فیتوسترول (Citrullo) و دیگر گلیکوزیدها (Elaterinٍ، Elatericin B   و Dihydro-Elatericin B

 یک روغن ثابت، یک ماده رزینی محلول در اتر- کلروفرم، صمغ، اسید پکتیک یا پکتین،

 آلبومینوئیدها، فسفات کلسیم و منیزیم، لیگنین و آب اشاره نمود. ریشه ها

حاوی a-Elaterin، Hentriacontane و ساپونین هاست. در هر صد گرم از دانه ها حدود

 556 کیلو کالری انرژی، 7/6 گرم آب، 6/23 گرم پروتئین، 2/47 گرم چربی، 5/19 گرم

کربوهیدرات، 5/1 گرم فیبر، 46 میلی گرم کلسیم و 580 میلی گرم فسفر یافت می شود.

 همچنین دانه ها دارای فیتواسترولین (Ipurand)، 2 فیتوسترول، یک  ساپونین، 2

هیدروکربن، یک آلکالوئید، یک پلی ساکارید یا گلیکوزید و تانن است.

Colocynthin ماده ای گلیکوزیدی، محلول در آب و نامحلول در بنزول، کربن دی سولفید

 و اتر است. اسید های رقیق آن را به دکستروز و ماده بی مزه Colocynthein می شکنند.

 از تر کیبات جدیدی که از گیاه استخراج شده می توان به گلیکوزید های فلاون و

 گلیکوزیدهای کوکوربیتاسین اشاره کرد

اثرات نامطلوب: میوه به شدت محرک مخاط  است و در دزهای بالا می تواند باعث

 التهاب خطرناک و خونریزی روده ها شود. در مورد مصرف بیش از یک و نیم

قاشق چایخوری از پودر گیاه حتیمرگ هم گزارش شده است. طعم آن نیز تلخ و

تهوع آور است.  داده های پیش کلینیکی اثرات سمی شخصی را برای آن در

ارتباط با دستگاه گوارش عنوان می کنند. در سال  1991 مصرف خوراکی آن به

عنوان دارو به علت احتمال صدمه شدید مخاط گوارشی، اسهال خونی، صدمه به

کلیه ها، سیستیت خونریزی دهنده و کولیت سمی توسط FDA ممنوع اعلام شد.

خنثی کردن مسمومیت: تخلیه سریع معده، تجویز مواد قی آور مثل زینک

سولفات و آپومرفین و  در ادامه خوراندن اپیوئیدها و  نوشیدنی های محرک است

که با کلاپس مقابله کنند.

تداخل اثر: میوه گیاه یک مهار کنند قوی سیتوکروم های کبدی و روده ای3A 

 ]همچنین نوع روده ای آن [و 1A می باشد و بنابر این احتمال تغییر جذب داروهای

 مختلفی از روده و متابولیسمک آن ها در کبد وجود دارد.

اثرات فارماکولوژیک: مقالات جدید ارائه شده درباره اثرات آن بدین قرارند:

1-     اثر کاهنده چربی خون: با تجویز عصاره دانه یا گوشت (Pulp) میوه بر روی

 خرگوش.

۲-   افزایش رشد مو در اثر تجویز عصاره های اتر و متانولی در موش های آزمایشگاهی.

 اثر  داروی مزبور مشابه اثر محلول استاندارد ماینوکسیدیل بوده است.

3-   اثر کاهنده قند و چربی خون با استفاده از عصاره مائی پوسته بیرونی

 میوه در Rat که با آزمایشات انجام شده گلیکوزید ها و ساپونین های عصاره دارای

 بیشترین اثر بوده اند. همچنین اثر کاهندگی قند خون آن اثر مستقیم (بدون نیاز

به اثر بر روی سلول های بتای جزایر لانگرهانس) شناخته شد.

4-   مهار رشد سلول های سرطانی سینه: با عصاره بدست آمده از برگهای گیاه.

مکانیسم عمل ضد سرطانی در نتیجه تخریب ساختار رشته های اکتین در

سلول و تحریک مرگ برنامه ریزی شده سلولی و در اثر گلیکوزیدهایی به

 نام Cucurbitacin B/E شناخته شد.

مراجع:

http://www.hort.purdue.edu/newcrop/duke_energy/Citrullus_colocynthis.html 

Delazar, A., Gibbons, S., Kosari, A. R., Nazemyeh, H., Modarresi, M., Nahar, L., Sarker, S. D. Flavone C-Glycosides And Cucurbitacin Glycosides From Citrullus colocynthis, DARU Volume 14, No. 3, , 2006, pages 109-114.

Nayab, D., Ali, D., Arshad, N., Malik, A., Choudhary, M.I., Ahmed, Z. Cucurbitacin  glucosides from Citrullus colocynthis. (2006) Natural Product Research, 20 (5), pages        409-413.

Issa Abed Abdel-Hassan, Jamal Ahmed Abdel-Barry, Sarah Tariq Mohammeda, The hypoglycaemic and antihyperglycaemic effect of Citrullus colocynthis fruit aqueous extract in normal and alloxan diabetic rabbits, Journal of EthnopharmacologyVolume 71, Issues  1-2, , July 2000, Pages 325-330.

Roy, R.K., Thakur, M., Dixit, V.K. Effect of Citrullus colocynthis on hair growth in albino rats, (2007) Pharmaceutical Biology, 45 (10), pages 739-744. 

Tehila Tannin-Spitz, Shlomo Grossman, Sara Dovrat, Hugo E. Gottlieb,  Margalit Bergman, Growth inhibitory activity of cucurbitacin glucosides isolated from Citrullus colocynthis on human breast cancer cells, Biochemical PharmacologyVolume 73, Issue 1,1 January 2007, Pages 56-67.

Astrid Barth, Dieter Muller, Katrin Durrling, In vitro investigation of a standardized dried extract of Citrullus colocynthis on liver toxicity in adult rats, Experimental and Toxicologic PathologyVolume 54, Issue 3, , 2002, Pages 223-230.

http://www.botanical.com/botanical/mgmh/a/apple046.html

http://www.hort.purdue.edu/newcrop/duke_energy/Citrullus_colocynthis.html

 

www.swsbm.com/ManualsOther/Citrullus colocynthis-Lloyd.PDF

www.tga.gov.au/docs/pdf/cmec/cmecmi62.pdf 

Zamani, M., Rahimi, A.O., Mahdavi, R., Nikbakhsh, M., Jabbari, M.V., Rezazadeh, H., Delazar, A., Nahar, L., Sarker, S.D. Assessment of anti-hyperlipidemic effect of Citrullus colocynthis (2007) Brazilian Journal of Pharmacognsosy, 17 (4), pages 492-496. 

Wasfi, I. A.  Some Pharmacological Studies on Citrullus colocynthis. Journal of Herbs, Spices & Medicinal Plants, 1994, Vol. 2(2), pages 65-79. 

[ پنجشنبه ٤ تیر ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ ] [ مهدی وزیریان ]

"Slim quick"

(اسلیم کوئیک- شرکت گل دارو)

 

اسلیم کوئیک

شکل دارویی: قرص روکش دار

 

موارد مصرف: کم کردن اشتها و کمک به کاهش وزن بدن

اجزاء فرآورده: در هر قرص عصاره خشک و پودر بذر گیاه کرفس (20 میلی گرم)، عصاره خشک و پودر بذر گیاه شوید (40 میلی گرم) و چای سبز (190 میلی گرم)

استاندارد شده بر حسب: 2-5/1 میلی گرم فلاونوئید-O-گلیکوزید ها در هر قرص

 

مواد مؤثره:

بذر کرفس حاوی اسانس شامل لیمونن و بتاسلنین، فلاونوئید شامل: آپی ئین و ایزوکوئرستین، فورانوکومارین ها شامل: برگاپتن و ایزوایمپراتورین.

گیاه تام و میوه شوید حاوی اسانس با ترکیبات اصلی: کاروُن و دیل آپیول، فتالید ها، فورانوکومارین ها شامل: برگاپتن و هیدروکسی کومارین ها شامل: اومبِلیفرون.

چای سبز حاوی آلکالوئید های پورینی شامل: کافئین، تئوبرومین و تئوفیلین، ساپونین های تری ترپنی شامل: بارینگتوژنول C، کاتشین ها شامل کینون های اولیگومریک، اِپی گالوکاتشین و پُلی فنل های مختلف دیگر. فلاونوئید ها شامل: کوئرستین، کامفرول و میریستین، مشتقات اسید کافئیک شامل: کلروژنیک اسید و تئوگالین، اسانس شامل ترکیب اصلی: لینالول.

 آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر: مطالعات بالینی نشان داده است که اسانس کرفس و شوید دارای اثر مثبت بر روی مرکز اشتها در مغز بوده و موجب وقفه در انتقال حس گرسنگی می شود. افزون بر این فلاونوئید های موجود در فرآورده دارای اثر مهاری بر آنزیم لیپوژناز می باشند. آزمایشات بالینی انجام شده اثرات پایین آورنده چربی و کلسترول خون این دارو ره به اثبات رسانده اند. بذر کرفس و شوید (میوه آن) به صورت سینرژیسم بر روی مراکز احساس گرسنگی اثر کرده و موجب مهار آن می شوند. مواد مؤثره موجود در این فرآورده سوخت و ساز چربی ها را افزایش داده و چربی های خون را کاهش می دهد و ضمناً از جذب چربی در روده پیشگیری می نماید. کافئین موجود در چای سبز موجب مهار آنزیم فسفو دی استراز شده اثر نور اپی نفرین بدن را تقویت می کند. کاتشین چای سبز همراه با کافئین آنزیم COMT را مهار کرده و بدین ترتیب غلظت کاتول آمین ها را بالا برده، سوخت و ساز را افزایش می دهد. تحقیقات جدید نشان داده که در چای سبز مشتقات گلوتامین به نام اِل تِئانین همراه با مواد دیگر وزن بدن را کاهش می دهند. چای سبز اثر انسولین را در بدن تقویت می کند. چای سبز با افزایش اکسیداسیون چربی ها در کبد موجب کاهش چربی در تمام نقاط بدن می شود. بدین ترتیب مصرف این قرص باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 نیز می گردد. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که اُپی گالو کاتشین گالیت آنزیم استیل کوآ کربوکسیلاز و Fatty acid synthetase را مهار کرده و بدین ترتیب سنتز اسید های چرب را مهار می کند.

دستور مصرف: روزی سه بار هر بار یک قرص حدود نیم ساعت قبل غذا با کمی آب

با توجه به میزان وزن بدن می توان به طور تدریجی مقدار مصرف دارو را به روزی 3 بار، هر بار 2 قرص افزایش دارد.

موارد منع مصرف و احتیاط: حساسیت به دارو های گیاهی، مصرف هم زمان داروهای کاهنده فشار خون (مشورت با پزشک)

عوارض جانبی: دراوایل مصرف به ندرت ممکن است اختلالات خفیف گوارشی در افراد با سابقه این اختلالات بروز کند که پس از مدتی ( یک تا 3 هفته) از بین می رود.

نظر نهایی:

در برخی گزارشات از بروز عوارض عصبی شکایت شده که بنابراین به نظر می رسد لازم است نظارت دقیق تری بر مواد به کار رفته در فرآورده صورت گیرد تا در صورت استفاده از هرگونه داروهای شیمیایی (نظیر مشتقات آمفتامین ها) موارد برای پیگیری به وزارتخانه ارجاع داده شود. توصیه می شود در صورتی که از هر گونه داروهای گیاهی اثری سریع دیده شد (کاهش وزن و اشتهای نامتعارف در مدت زمان کوتاه) به وجود داروهای سنتتیک در فرآورده مشکوک شوید و از مصرف این دارو ها خودداری کنید.

در هر صورت باز هم اشاره می شود که بهترین روش کاهش وزن اتخاذ یک رژیم غذایی مناسب، بدون حذف هیچ یک از دسته های غذایی اصلی به طور کامل و با مشورت با متخصص تغذیه، به همراه ورزش/ فعالیت بدنی می باشد.

References:،

1.  Barnes J. et. al., Herbal medicines; 3rd edition (2007), pp. 146-149, 279-289.

2.  PDR for Herbal Medicines, 2nd edition (1994), pp. 183-185, 258-259.

3.  Ducke J. A. et. al., Medicinal Herbs (2006), pp. 170-177, 250-257.

4.  Dulloo A. G. et. al., Green tea and Thermogenesis, Int. J. abs Refar. Metab. Disord. (2000) Feb, 24 (2), pp. 252-258.

5.  Waranabe J. et. al., Isolation and iddentification of acetyl-coA carboxylase inhibitors from green tea, Biosci. Biotechnol. Biochem. (1998) Mar, 62 (3), pp. 532-534.

برای اطلاعات بیشتر به پیوند زیر (مقاله درباره چای سبز و اثرات آن بر لاغری) مراجعه نمایید:

http://persianherbal.ir/userfiles/cliparts/Green%20tea.pdf

 

 

[ سه‌شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ٤:٤٤ ‎ب.ظ ] [ مهدی وزیریان ]

Rhizoma Zingiberis

ریزوم زنجبیل

ترجمه: دکتر افسانه رجبی

      File:ARS ginger.jpg

1- تعریف

ریزوم زنجبیل عبارت از  ریزوم های خشک شده Zingiber officinale Roscoe از خانواده Zingiberaceae می باشد(1-5).

 

2- مترادف ها

Amomum zingiber L. (۶و1), Zingiber blancoi Massk. (16).

 

3- اسامی بومی منتخب

Ada, adark, African ginger, ajenjibre, ale, alea, allam,allamu, ardak, ardraka, ardrakam, ardrakamu, asunglasemtong, ata-le jinja, baojiang, beuing, chiang, citaraho, cochin ginger, common ginger, djae, gember, gengibre, gingembre, ginger, ginger root, gnji, gung, halia bara, halia halija, hli, inchi, Ingberwurgel, inguere, inguru, Ingwer, Jamaica ginger, janzabeil, kallamu, kan chiang, kanga, kerati, khenseing, khiang, khing, khing-daeng, khing klaeng, khingphueak, khuong, kintoki, join, konga, lahja, lei, luya, mangawizi, ngesnges, niamaku, oshoga, pakana, palu, rimpang jahe, sa-e, sakanjabir, sge ugser, shengiang, shenjing, shoga, shonkyoh, shokyo, shouhkyoh, tangawizi, wai, zanjabeel, zangabil ee-e-tar, zingabil urratab, zingibil, zingiberis rhizome, zinjabil, zingiber, zinam .(13-6و4و1)

 

4- شرح

یک گیاه دائمی با ریزوم زیرزمینی پنجه ای که از آن ساقه هایی تا 5/1 متر ارتفاع خارج می شوند که دارای برگ های کشیده و سر نیزه ای غلافی (cm30-5 طول و mm20-8 عرض) با سطح صاف و رنگ سبز کم رنگ می باشند که به صورت متناوب قرار گرفته اند. ساقه های گلدار از ساقه های برگ دار کوتاه ترند و دارای تعداد گل های اندکی هستند که هر گل توسط یک براکت (گریبان) نازک احاطه شده است که در زاویه براکت های بزرگ زرد متمایل به سبز قرار گرفته است که در انتهای ساقه گل دار به صورت بهم فشرده در یک گل آذین خوشه ای بیضوی مستطیلی قرار گرفته اند. هر گل دارای یک کاسه گل لوله ای شکل فوقانی که از یک طرف به سمت پایین شکاف خورده است، جام گل نارنجی زرد متشکل از یک لوله که از بالا به سه لوب کشیده مستطیلی بدون نوک تقسیم می شود، 6 پرچم در دو ردیف که ردیف خرجی دارای سه پرچم بهم چسبیده در دهانه جام گل که دو تای خلفی کوچک، شاخی شکل و یکی قدامی گلبرگی شکل، ارغوانی و متشکل از سه لوب گرد و تخمدان سه برچه ای تحتانی همراه با کلاله پرزی می باشد. میوه به صورت کپسول همراه با دانه های کوچک می باشد (1و7و8).

     File:Koeh-146.jpg

   

 

5- اندام مورد کاربرد گیاه: ریشه های خشک

1-5- ویژگی های کلی

زنجبیل به صورت قطعات افقی در یک طرف مسطح همراه با انشعابات نامنظم به طول cm16-3 عرض cm4-3 و ضخامت حداکثر cm2 وجود دارد که گاهی به صورت طولی شکاف خورده اند. قطعات به رنگ زرد نخودی یا قهوه ای روشن می باشند که دارای شیارهای خطی هستند و تا حدی کرکدار می باشند . انشعابات ریزوم که انگشت نامیده می شوند به صورت مورب از ریزوم ها جدا می شوند و به صورت مسطح، بیضوی کوتاه در حدود cm3-1 درازا می باشند. شکاف ها کوتاه و دارای نشاسته همراه با فیبرهای افشان می باشند. قسمت داخلی ریزوم به رنگ قهوه ای-زرد، دارای یک اندودرم زرد رنگ که غشای نازک را از دسته جات آوندی پهن جدا می کند، تعداد زیادی دسته جات فیبری آوندی پراکنده، تعداد زیادی سلول های اولئورزین پراکنده همراه با محتویات زرد رنگ و نقاط خاکستری بزرگتر فراوان و دسته جات آوندی که در سراسر سطح داخلی پراکنده اند می باشد (5-1).

 

2-5- ارزش یابی حسی

بو، معطر کاملاً مشخص؛ طعم، تند و معطر (5-1)؛ رنگ، در قسمت داخلی ریزوم زرد کم رنگ تا قهوه ای (1و4).

 

3-5- خصوصیات خرده نگاری

این بخش برای مطالعات گیاه شناسی اندام های مختلف گیاه به صورت تخصصی نگاشته شده و علاقمندان به مطالعات خرده نگاری میکروسکوپی گیاه می توانند به منابع (1و3و4) مراجعه کنند.

 

4-5- اندام گیاهی پودر شده

زنجبیل پودر شده به رنگ سفید متمایل به زرد تا قهوه ای متمایل به زرد می باشد که دارای تعداد زیادی سلول های پارانشیمی دیواره نازک دارای گرانول های نشاسته، فیبرهایی با دیواره نازک، که با مقاطع عرضی از هم جدا شده اند و دارای نقاط شکافی شکل مورب می باشند، آوندهای چوبی نردبانی ، مشبک و مارپیچی غیر لیگنینی می باشند که اغلب به همراهشان سلول های رنگدانه ای تیره وجود دارند، اولئورزین ها به صورت قطراتی در سلول های روغنی و سلول های رزینی پراکنده در پارانشیم دیده می شوند، گرانول های نشاسته به تعداد فراوان به صورت ساده، مسطح، بیضوی، مستطیلی همراه با برآمدگی انتهایی که در آن هیلوم قرار دارد در ابعاد mµ60-5 و معمولاً mµ 30-15 طول، mµ 40-5 (معمولاً mµ 25-18) عرض، mµ 12-6(معمولاًُ mµ 10-8) ضخامت همراه با خطوط عرضی ظریف و تا حدی مشخص وجود دارند (4-1).

 

6- انتشار جغرافیایی

گیاه زنجبیل احتمالاً بومی آسیای جنوب شرقی می باشد و در مناطق استوایی هر دو نیمکره غربی و شرقی کاشته شده است. زنجبیل به منظور اهداف تجاری در آفریقا، چین، هندوستان و جامائیکا کشت می شود. هندوستان بزرگترین تولید کننده زنجبیل در دنیا می باشد. (1و4و6و7و10و14).

 

7- آزمایشهای شناسایی عمومی

ریزوم زنجبیل بواسطه ویژگی های ماکروسکوپیک و ارگانولپتیک از قبیل ظاهر کاملاً مشخص ، رنگ ، طعم تند ومحتوای روغن فرار آن و بوسیله تست های میکروشیمیایی شناسایی می شود.

 

8- آزمایش های خلوص

1-8- میکروبیولوژی

تست گونه های سالمونلا در فرآورده های ریزوم زنجبیل باید منفی باشد. بیشترین حد مجاز میکروارگانیسم های دیگر به قرار زیر است (17-15). فرآورده های جوشاندنی: باکتری های هوازی حداکثر 107 در هر گرم، قارچ ها حداکثر حداکثر 105 در هر گرم، اشریشیاکلی حداکثر 102 در هر گرم.   فرآورده های برای مصرف داخلی: باکتری های هوازی، حداکثر 105 در هر گرم یا میلی لیتر، قارچ ها حداکثر 104 در هر گرم یا میلی لیتر، انتروباکترها  و باکتری های گرم منفی مشخص حداکثر  103 در هر گرم یا میلی لیتر، اشریشیا کلی صفر در هر گرم یا میلی لیتر.

 

2-8- اجسام آلی خارجی

حداکثر 0/2 درصد (1). پودر زنجبیل اغلب با پودر زنجبیل تقلبی مخلوط می شود (8).

 

3-8- خاکستر تام

حداکثر 0/6 درصد (2و3).

 

4-8- خاکستر نا محلول در اسید

حداکثر 0/2 درصد (5).

 

5-8- بخش محلول درآب عصاره

حداقل 10درصد (3و4).

 

6-8- بخش محلول در الکل عصاره

حداقل 5/4 درصد (3).

 

7-8- باقیمانده آفت کش ها

به طور معمول، حد ماکزیمم باقیمانه آفت کش های aldarin و dieldrin در برگ جینکو نباید بیش از mg/kg 05/0  باشد (14). برای بقیه آفت کش ها به دستورالعمل های WHO برای روش های کنترل کیفیت گیاهان دارویی (12) و دستورالعمل های پیش بینی جذب باقیمانده آفت کش های موجود در رژیم غذایی مراجعه شود (16).

 

8-8- فلزات سنگین

حد مجاز سرب و کلسیم نباید به ترتیب بیش از 10 و mg/kg 3/0 در فرآورده دارویی نهایی باشد (12).

 

 

9-8- باقیمانده مواد رادیواکتیو

برای آنالیز استرونسیوم-90 ، ید-131، سزیوم-134، سزیوم-137 و پلوتونیوم-239 به دستورالعمل های WHO برای روش های کنترل کیفیت گیاهان دارویی مراجعه شود (12).

 

10-8- آزمایشات تکمیلی تعیین خلوص

خاکستر نامحلول در اسید، عصاره نامحلول در اسید و تست های شیمیایی و رطوبت براساس دستورالعمل های داخلی هر کشور تعیین می شود.

 

9- اندازه گیری های شیمیایی

ریزوم زنجبیل باید دارای حداقل 2 درصد حجمی/وزنی روغن فرار باشد (1) که براساس روش قید شده در دستورالعمل های WHO تعیین مقدار می شود (15). آنالیز کیفی توسط کروماتوگرافی لایه نازک انجام می شود (1). آنالیز کمی و کیفی ترکیبات اسانس زنجبیل شامل ar-curcumene, β-sesquiphellandrene, β-bisabolene, α-zingiberene, shogaols, gingerols توسط کروماتوگرافی لایه نازک و کروماتوگرافی مایع با کارآیی بالا انجام می شود (19).

 

10- ترکیبات شیمیای اصلی

ریزوم زنجبیل دارای 4-1 درصد اسانس و اولئوزرین می باشد. ترکیب اسانس براساس منطقه جغرافیایی رویش فرق می کند، اما ترکیبات اصلی سزکوئی ترپن هیدروکربن ها (مسئول عطر زنجبیل) ثابت می باشند. این ترکیبات شامل (-)-zingiberene، (+)-ar-curcumene، (-)-β-sesquiphellandrene و β-bisabolene می باشند  . مونوترپن آلدئیدها و الکل ها هم وجود دارند. ترکیبات مسئول طعم تند دارو و احتمالاً اثر ضد تهوع آن به عنوان [3-6]-, [8]-, [10]-, [12]-gingerols (دارای زنجیره جانبی با 16 یا 14، 12، 10-7 اتم کربن بترتیب) و ترکیبات دهیدراسیون مربوط به آنها که تحت نام shogaols شناخته می شوند معرفی شده اند (1 ،4 ،6 و 14و 19). ساختمان مربوط به ترکیباتzingiberene، gingerols و shogaols  در پایین نشان داده شده اند.

 

 

11- اشکال دارویی

پودر ریشه خشک شده، عصاره، قرص و تنتور (2و14). زنجبیل پودر شده باید در ظروف غیر پلاستیک در بسته و دور از نور و رطوبت و در جای خنک نگه داری شود (4و5).

 

12- کاربردهای درمانی

1-12- کاربردهای تایید شده بوسیله کارآزمایی بالینی

پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از بیماری مسافرت (23-20)، تهوع پس از عمل جراحی (24)، استفراغ دوران بارداری (25) و دریازدگی (26و27).

 

2-12- کاربردهای توصیه شده در فارماکوپه ها و طب سنتی

درمان سوء هاضمه، نفخ، کولیک، استفراغ، اسهال، اسپاسم ها و بقیه مشکلات معدی (1و2و4و9و21). بعلاوه پودر زنجبیل برای درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا، تحریک اشتها و به عنوان آنتاگونیست مواد مخدر (1و2و4و6و11و12و21) و به عنوان یک ترکیب ضدالتهاب در درمان سردردهای میگرنی و مشکلات روماتیسمی و عضلانی به کار می رود (9و11و12و28).

 

3-12- کاربردهای توصیه شده در طب عامیانه که در کارآزمایی بالینی یا تجربی تائید نشده است

درمان آب مروارید، دندان درد، بی خوابی، طاسی، هموروئید و افزایش طول عمر (9و10و12).

 

13- فرماکولوژی

1-13- فارماکولوژی تجربی

1-1-13- فعالیت صفراوی

تزریق داخل دوازدهه عصاره استونی (ترکیب اصلی روغن های فرار) ریشه زنجبیل در رت موجب افزایش ترشح صفرا به مدت 3 ساعت پس از تزریق شد در حالیکه عصاره آبی فعال نبود (29). ترکیبات فعال اسانس در این زمینه [6]- و [10]-gingerol  معرفی شده اند (29).

تجویز خوراکی عصاره استونی زنجبیل (mg/kg75)، [6]-shogaol (mg/kg5/2) یا [6]-، [8]- یا [10]-gingerol در موش سوری منجر به افزایش حرکت دستگاه گوارش شد (30)و فعالیت آن قابل مقایسه یا اندکی ضعیف تر از متوکلوپرامید (mg/kg10) و domperidone بود (30). گزارش شده است که [6]-، [8]- یا [10]-gingerols فعالیت آنتی سروتونرژیک دارند و پیشنهاد شده است که اثرات زنجبیل بر روی حرکت دستگاه گوارش احتمالاً بواسطه این فعالیت است (30و31). به نظر می رسد نحوه مصرف نقش مهمی در مطالعات انجام شده بر روی حرکت دستگاه گوارش دارد. بعنوان مثال هر دو ترکیب [6]-gingerol و [6]-shogaol وقتی از راه داخل وریدی تجویز می شوند حرکت روده را مهار می کنند، در حالیکه اگر از راه خوراکی تجویز شوند موجب افزایش فعالیت دستگاه گوارش می شوند (6و12و32).

 

 

2-1-13- فعالیت ضد استفراغ

فعالیت استفراغ آور ماده سولفات مس (عمل کننده از طریق محیطی) در سگ بواسطه تجویز دز داخل معدی عصاره زنجبیل مهار شد (33)، اما استفراغ ناشی از ترکیبات عمل کننده از طریق مرکزی مانند آپومورفین و دیجیتال در کبوتر بوسیله عصاره زنجبیل مهار نشد (34). این نتایج نشان می دهد که فعالیت ضد استفراغ زنجبیل محیطی است و سیستم عصبی مرکزی را شامل نمی شود (11). فعالیت ضد استفراغ زنجبیل به عملکرد مشترک zingerone ها و shogaol ها نسبت داده شده است (11).

 

3-1-13- فعالیت ضد التهاب

یکی از مکانیسم های التهاب افزایش اکسیژناسیون آراشیدونیک اسیدی می باشد که بوسیله آنزیم های سیکلواکسیژناز و 5- لیپوکسیژناز متابولیزه می شود و پروستاگلندین E2 و لکوترین B4 را ایجاد می کند که دو واسطه قوی التهاب می باشند (28). مطالعات in vitro نشان داده است که عصاره آب داغ زنجبیل فعالیت سیکلواکسیژناز و 5- لیپوکسیژناز را در زنجیره آراشیدونیک اسید مهار می کند و در نتیجه فعالیت ضد التهابی آن  ممکن است بواسطه کاهش تشکیل پروستاگلندین ها و لکوترین ها باشد (35). زنجبیل همچنین یک مهار کننده قوی آنزیم ترومبوکسان سنتاز می باشد و موجب افزایش سطح پروستاسیکلین بدون افزایش سطح همزمان پروستاگلندین های E2 یا F می شود (36). مطالعات in vivo نشان داده است که تجویز خوراکی عصاره های زنجبیل موجب کاهش ادم پای رت شده است (37و38). قدرت عملکرد عصاره ها قابل مقایسه با اسیتل سالسیلیک اسید بوده است. [6]-shogaol موجب مهار ادم پای ناشی از کاراژینان در رت بواسطه مهار فعالیت سیکلواکسیژناز شده است (39). اخیراً دو ترکیب دی ترپن آلدئید labdone-type از عصاره های زنجبیل جدا شده است که در شرایط in vitro مهار کننده آنزیم 5- لیپوکسیژناز انسانی بوده اند(40).

 

2-13- فارماکولوژی بالینی

1-2-13- فعالیت ضد تهوع و ضد استفراغ

مطالعات بالینی نشان داده اند که تجویز خوراکی پودر ریشه زنجبیل (mg940) موثرتر از دیمن هیدرینات (mg100)در پیشگیری از نشانه های گوارشی بیماری مسافرت (kinetosis) بوده است (22). علاوه براین، نتایج این مطالعه نشان داد که زنجبیل از طریق مرکزی بر روی مرکز استفراغ در CNS عمل نمی کند ولی اثر مستقیم بر روی دستگاه گوارش بواسطه اثرات آروماتیک، ضد نفخ و جذبی خود دارد که موجب افزایش حرکت دستگاه گوارش و جذب سطحی توکسین ها و اسیدها می شود (22).

در مطالعات بالینی تصادفی دوسوکور پودر ریشه زنجبیل به عنوان درمان پیشگیرانه دریازدگی مورد بررسی قرار گرفت (26و27). نتایج یک مطالعه نشان داد که تجویز خوراکی زنجبیل درمقایسه با پلاسبو 4 ساعت پس از مصرف از نظر آماری اثر بهتری در کاهش بروز استفراغ و تعریق سرد داشته است (27). مطالعه دیگری به مقایسه اثر 7 داروی ضد استفراغ OTC و نسخه ای در پیشگیری از دریازدگی در 1498 نفر پرداخت که در این میان زنجبیل همانند سایر داروهای ضداستفراغ دیگر موثر بود (26).

حداقل 8 مطالعه بالینی اثرات ریشه زنجبیل بر روی نشانه های بیماری مسافرت را مورد بررسی قرار داده اند . از این میان 4 مطالعه نشان دادند که مصرف خوراکی ریشه زنجبیل در درمان پیشگیرانه تهوع و استفراغ موثر بوده است. سه مطالعه دیگر نشان دادند که زنجبیل نسبت به پلاسبو در درمان بیماری مسافرت موثرتر نبوده است (23و41و42). به نظر می رسد این نتایج متضاد تابعی از اهدافی است که این مطالعات بر روی آن متمرکز شده اند. مطالعات بالینی که بر روی رفلکس های گوارشی، مربوط به بیماری مسافرت متمرکز شده اند نتایج بهتری نسبت به مطالعاتی که به طور اصلی بر روی پاسخ های سیستم عصبی مرکزی متمرکز شده اند گزارش کرده اند.

این فرضیه که افزایش سرعت تخلیه معده ممکن است در اثر ضد استفراع زنجبیل نقش داشته باشد به تازگی مورد بررسی قرار گرفته است. دو مطالعه بالینی با استفاده از تکنیک sequentional scintigraphy (43)یا تکنیک جذب paracetamol (44) نشان داده اند که دزهای خوراکی زنجبیل اثری بر روی سرعت تخلیه معده نداشته است.

دریک مطالعه متقاطع تصادفی دوسوکور تجویز خوراکی پودر زنجبیل (mg250، 4 باردر روز) به طور موثری استفراغ دوران بارداری را درمان کرد (25). هم شدت تهوع و هم تعداد دفعات استفراغ به طور بارزی کاهش پیدا کرد (25). علاوه بر این در یک مطالعه آینده نگر، تصادفی، دوسوکور مصرف زنجبیل در مقایسه با پلاسبودر 60 بیمار به طور قابل ملاحظه ای از نظر آماری تعداد دفعات تهوع واستفراغ پس از عمل جراحی راکاهش داد (24). اثر زنجبیل بر روی تهوع و استفراغ پس از عمل جراحی هم اندازه یا بهتر از متوکلوپرامید گزارش شده است (45و24). از سوی دیگر، یک مطالعه تصادفی دوسوکور دیگر نشان داد که مصرف خوراکی زنجبیل BP (تهیه شده براساس فارماکوپه انگلستان ) درکاهش بروز تهوع و استفراغ پس از عمل جراحی بی اثر بوده است (46).

 

2-2-13- فعالیت ضد التهابی

یک مطالعه در چین گزارش کرده است که در 113 بیمار مبتلا به درد روماتیسمی و کمر درد مزمن تزریق عصاره 10-5 درصد زنجبیل در نقاط دردناک یا برآمدگی های حساس منجر به تسکین کامل یا جزئی درد، کاهش تورم مفصل و بهبود یا بازگشت عملکرد طبیعی مفصل شد  (11). گزارش شده است ک تجویز خوراکی پودر زنجبیل به بیماران مبتلا به روماتیسم و اختلالات عضلانی اسکلتی منجر به درجات متغیر تسکین درد و تورم شده است (28).

 

14- موارد منع مصرف

موردی گزارش نشده است.

 

15- هشدار

موردی گزارش نشده است.

 

 

16- موارد احتیاط

1-16- کلی

بیمارانی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند یا بیمارانی که دچار اختلالات انعقادی و سنگ های صفراوی می باشند قبل از استفاده از فرآورده های زنجبیل باید با پزشک خود مشورت کنند (21).

 

2-16- تداخلات دارویی

زنجبیل ممکن است زمان خونریزی و پارامترهای ایمونولوژیکی را تحت تاثیر قرار دهد که این عملکرد بواسطه توانایی آن در مهار آنزیم ترومبوکسان سنتاز و عمل کردن به عنوان آگونیست پروستاسیکلین می باشد (47و48). هر چند یک مطالعه تصادفی دوسوکور بر روی اثرات پودر زنجبیل (g2 روزانه به صورت خوراکی به مدت 14 روز) بر روی عملکرد پلاکت ها هیچ تفاوتی در زمان خونریزی در بیماران دریافت کننده زنجبیل در مقایسه با پلاسبو نشان نداد (49و50). دزهای بیشتر زنجبیل (g14-12) ممکن است اثرات هایپوترومبینمیک داروهای ضد انعقاد را افزایش دهد، اما اهمیت بالینی این مساله هنوز باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

3-16- سرطان زایی، جهش زایی، اختلال در باروری

جهش زایی عصاره های زنجبیل یک موضوع مورد بحث است. گزارش شده است عصاره آب داغ زنجبیل در سلول های B291I و Salmonella typhimurium strain TA 100 جهش زا بوده است ولی در strain TA 98 جهش زا نبوده است (51). تعدادی از ترکیبات زنجبیل تازه به عنوان جهش زا شناسایی شده اند. دو ترکیب shogaol و [6]-gingerol در تست Salmonella/microsome assay به عنوان جهش زا مشخص شده اند (52) و یک جهش زایی افزایش یافته در سوش Hs30 اشریشیا کلی که تحت تاثیر [6]-gingerol قرار گرفته بود مشاهده شد (53). هر چند جهش زایی shogaol و [6]-gingerol در حضور غلظت های مختلف zingerone به عنوان ترکیب آنتی موتاژنیک زنجبیل مهار شد (52). علاوه بر این گزارش شده است که آب ریشه زنجبیل آنتی موتاژنیک است و جهش  های خود بخودی ناشی از [6]-gingerol را مهار می کند بجز در مواردی که مواد شیمیایی جهش زای      ..... به [6]-gingerol افزود شده بودند (54). مطالعات دیگر همچنین گزارش کرده اند که آب ریشه زنجبیل آنتی موتاژنیک می باشد (54و55).

 

4-16- بارداری: اثرات تراتوژنیک

در یک مطالعه بالینی متقاطع تصادفی دوسوکور، زنجبیل (mg250 خوراکی، 4 بار در روز) به طور موثری استفراغ دوران بارداری را درمان کرد (25). هیچ گونه اثرات تراتوژنیک در نوزادان متولد شده درطول این مطالعه مشاهده نشده و تمام نوزادان دارای Apgar score 9 یا 10 پس از 5 دقیقه بودند (25).

 

 

 5-16- مصرف در کودکان

در کودکان کمتر از 6 سال توصیه نمی شود.

 

6-16- سایر احتیاطات

اطلاعاتی در زمینه تداخلات با دارو و تست های آزمایشگاهی یا اثرات غیر تراتوژنیک در دوران حاملگی یا شیردهی وجود ندارد.

 

17- عوارض جانبی

درماتیت تماسی نوک انگشتان در بیماران حساس گزارش شده است (56).

 

18- مقدار ونحوه مصرف

بیماری مسافرت در بالغین و کودکان بزرگتر از 6 سال: g5/0 ، 4-2 بار در روز. سوء هاضمه، g4-2 روزانه، به صورت ریشه پودر شده یا عصاره (21).

 

19- داروهای تجارتی موجود در بازار جهانی از زنجبیل

در این قسمت به تعدادی از فرمولاسیون های دارویی که دارای زنجبیل در ترکیب خود می باشند اشاره شده است. برای آگاهی از لیست کامل این فرمولاسیون ها به مونوگراف "Ginger" در کتاب مارتیندل مراجعه شود (33).

 

1-19- فرمولاسیون هایی که فقط دارای زنجبیل می باشند

داروی Travacalm Natural ساخت کارخانه Hamilton استرالیا و داروی Travel Sickness ساخت کارخانه Cantassium Co. انگلستان که برای درمان بیماری مسافرت (motion sickness) کاربرد دارند.

داروی Gravol Natural Source ساخت کارخانه Carter Horner کانادا که برای درمان تهوع  و استفراغ کاربرد دارد.

داروی Zintona ساخت کارخانه Herbalist آلمان و Chrisana سوئیس که برای درمان اختلالات دستگاه گوارش، درد معده، بیماری مسافرت و تهوع  و استفراغ کاربرد دارد.

 

2-19- فرمولاسیون های ترکیبی که دارای زنجبیل می باشند

داروی Traveleeze  ساخت کارخانه Ernest Jackson انگلستان که دارای  Meclozine hydrochloride و Ginger (زنجبیل) در ترکیب خود می باشد و برای درمان بیماری مسافرت کاربرد دارد.

داروی Bioglan Ginger-Vite Forte ساخت کارخانه Bioglan استرالیا که دارای Ginger (زنجبیل)، Ginger oil (اسانس زنجبیل) و Evening primrose oil (اسانس گل مغربی) در ترکیب خود می باشد و برای درمان آرتریت، روماتیسم و ضرب خوردگی های ناشی از ورزش کاربرد دارد.

داروی Arheumacare ساخت کارخانه Health Perception انگلستان که دارای Glucosamine sulfate، Ginger (زنجبیل) و Turmeric (زردچوبه) در ترکیب خود می باشد و برای درمان اختلالات مفاصل کاربرد دارد.

داروی Evacrine ساخت کارخانه Motima فرانسه که دارای Ginger (زنجبیل)، Wild cherry (آلبالو) و Viola tricolor (بنفشه وحشی) در ترکیب خود می باشد و برای درمان آرتریت، روماتیسم و ضرب خوردگی های ناشی از ورزش کاربرد دارد.

داروی Digestive ساخت کارخانه Dorwest انگلستان که دارای Ginger (زنجبیل)، Hydrastis، Rhubarb (ریوند) و Valerian (سنبل الطیب) در ترکیب خود می باشد و برای درمان سو هضم، نفخ، افزایش اسید معده، سوزش سر دل و تهوع کاربرد دارد.

داروی Neo Gripe Mixture  ساخت کارخانه Neo Laboratories انگلستان که دارای Ginger (زنجبیل)، Dill oil (اسانس شوید) و Sodium bicarbonate در ترکیب خود می باشد و برای درمان کولیک، و درد و التهاب ناشی از دندان درآوردن کاربرد دارد.

 

20- کاربرد زنجبیل در طب سنتی و مصرف دارویی آن در ایران

1-20- زنجبیل در احادیث و روایات

از امام رضا (ع) نقل شده است که هر کس بخواهد فراموشیش کم شود و دارای حافظه ای قوی شود، هر روز سه قطعه زنجبیل به عسل درآمیخته بخورد و با غذای خویش چیزی که با خردل تهیه شده نیز میل کند (58).

 

2-20- زنجبیل در قانون ابن سینا

زنجبیل (زنجفیل) رطوبتی زاید دارد که سبب زیاد شدن آب پشت می شود. گرمای زیاد دارد، ولی از آنجا که رطوبت زاید دارد در گرمی بخشی درنگ می کند. لیکن گرمی بخشی قوی و نیز نرم کننده- ملین- و بادشکن است. اگر زنجبیل را با عسل مربا سازند عسل قسمتی از رطوبت آن را برمی چیند و خشک تر می شود. هوش و حافظه را زیاد کند. رطوبت های اطراف سر و گلو را می زداید. خوردن یا در چشم کشیدن زنجبیل تیرگی چشم را که از رطوبت باشد علاج می کند. هاضم است و سرمای کبد و معده و رطوبت هایی که ناشی از خوردن میوه می باشد را برطرف می کندو پادزهر حشرات موذی است (59).

 

3-20- زنجبیل در الحاوی زکریای رازی

زنجبیل خاصیت گرم کننده دارد و خاصیت آن شبیه خاصیت فلفل می باشد. لیکن مانند فلفل بلافاصله پس از مصرف کردن گرم نمی کند زیرا به لطافت فلفل نمی باشد ولی گرمی آن دوام زیادی دارد و از سوی دیگر زنجبیل مرطوب است در حالی که فلفل خشک است. بنابراین دوام گرمی آن پس از مصرف در بدن بیشتر از فلفل است. غذا را هضم می کند. بادهای غلیظ به وجود آمده در روده ها و معده را حل می کند. شکم را نرم می سازد. برای انسدادهای به وجود آمده در کبد در اثر سرما و رطوبت بسیار سودمند می باشد. به عمل مقاربت کمک می نماید و باعث افزایش منی می گردد و به صورت سرمه برای تاری دید به وجود آمده از رطوبت سودمند می باشد. مربای زنجبیل گرم و خشک است، زیرا ادعا شده است که عسل موجود در آن رطوبت آن را از بین برده است. مهیج جماع می باشد. گرمی معده و بدن را افزایش می دهد. غذا را هضم می کند و رطوبت تولید شده در معده بر اثر مصرف میوه ها مانند خربزه و غیره را کاهش می‌دهد. بلغم را خشک می نماید و برای موارد ضعف پیری و غلبة بلغم بر بدن سودمند می‌باشد (60).

 

4-20- مصرف دارویی زنجبیل در زمان کنونی در ایران

1-4-20- بازار گیاهان دارویی

 زنجبیل به دو صورت ریزوم های قطعه قطعه شده و پودر شده  در بازار گیاهان دارویی عرضه می شود. این گیاه بومی هند بوده و از آنجا به ایران صادر می شود (61).

 

2-4-20- داروخانه

فرمولاسیون های دارویی ساخت کارخانجات داروسازی کشور که دارای زنجبیل در ترکیب خود می باشند عبارتند از (62):

 

1-2-4-20- فرمولاسیون هایی که فقط دارای زنجبیل می باشند

داروی جن جی تون (Gingiton) ساخت کارخانه هربی دارو به شکل کپسول که از پودر ریزوم زنجبیل تهیه شده است و بعنوان پیشگیری از بیماری مسافرت کاربرد دارد.

داروی زینتوما (Zintoma) ساخت کارخانه گل دارو به شکل کپسول که از پودر ریزوم زنجبیل تهیه شده است و بعنوان پیشگیری از بیماری مسافرت کاربرد دارد.

 

2-2-4-20- فرمولاسیون های ترکیبی که دارای زنجبیل می باشند

داروی ممورال (Memoral) ساخت کارخانه گل دارو به شکل کپسول که از اولئوگام رزین کندر و پودر ریزوم زنجبیل تهیه شده است و برای درمان اختلالات و علائم ناشی از محدودیت گردش خون مغزی (مانند کم شدن حافظه یا اختلالات ادراکی، سرگیجه و وزوز گوش)، اختلالات عروق محیطی و زوال عقل (آلزایمر) کاربرد دارد.

 

 

 

 

منابع

1. Standard of ASEAN herbal medicine, Vol. I. Jakarta, ASEAN Countries, 1993.

2. Pharmacopoeia of the People’s Republic of China (English ed.). Guangzhou, Guangdong Science and Technology Press, 1992.

3. British pharmacopoeia. London, Her Majesty’s Stationery Office, 1993.

4. African pharmacopoeia, Vol. 1. 1st ed. Lagos, Organization of African Unity, Scientific, Technical & Research Commission, 1985.

5. The Japanese pharmacopoeia XIII. Tokyo, Ministry of Health and Welfare, 1996.

6. Bisset NG. Max Wichtl’s herbal drugs & phytopharmaceuticals. Boca Raton, FL, CRC Press, 1994.

7. Keys JD. Chinese herbs, their botany, chemistry and pharmacodynamics. Rutland, VT, CE Tuttle, 1976.

8. Youngken HW. Textbook of pharmacognosy, 6th ed. Philadelphia, Blakiston, 1950.

9. Farnsworth NR, ed. NAPRALERT database. Chicago, University of Illinois at Chicago, IL, March 15, 1995 production (an on-line database available directly through the University of Illinois at Chicago or through the Scientific and Technical Network (STN) of Chemical Abstracts Services).

10. Kapoor LD. Handbook of Ayurvedic medicinal plants. Boca Raton, FL, CRC Press, 1990.

11. Ghazanfar SA. Handbook of Arabian medicinal plants. Boca Raton, FL, CRC Press, 1994.

12. Chang HM, But PPH, eds. Pharmacology and applications of Chinese materia medica, Vol. 1. Singapore, World Scientific Publishing, 1986.

13. Farnsworth NR, Bunayapraphatsara N, eds. Thai medicinal plants. Bangkok, Prachachon, 1992.

14. Awang DVC. Ginger. Canadian pharmaceutical journal, 1982, 125:309–311.

15. Quality control methods for medicinal plant materials. Geneva, World Health Organization, 1998.

16. Deutsches Arzneibuch 1996. Vol. 2. Methoden der Biologie. Stuttgart, Deutscher Apotheker Verlag, 1996.

17. European pharmacopoeia, 3rd ed. Strasbourg, Council of Europe, 1997.

18. Guidelines for predicting dietary intake of pesticide residues, 2nd rev. ed. Geneva, World Health Organization, 1997 (unpublished document WHO/FSF/FOS/97.7; available from Food Safety, 1211 Geneva 27, Switzerland).

19. Yoshikawa M et al. Qualitative and quantitative analysis of bioactive principles in Zingiberis rhizoma by means of high performance liquid chromatography and gas liquid chromatography. Yakugaku zasshi, 1993, 113:307–315.

20. Reynolds JEF, ed. Martindale, the extra pharmacopoeia, 30th ed. London, Pharmaceutical Press, 1993:885.

21. German Commission E Monograph, Zingiberis rhizoma. Bundesanzeiger, 1988, 85:5 May.

22. Mowrey DB, Clayson DE. Motion sickness, ginger, and psychophysics. Lancet, 1982, i:655–657.

23. Holtmann S et al. The anti-motion sickness mechanism of ginger. A comparative study with placebo and dimenhydrinate. Acta otolaryngology, 1989, 108:168–174.

24. Bone ME et al. Ginger root, a new antiemetic. The effect of ginger root on postoperative nausea and vomiting after major gynaecological surgery. Anaesthesia, 1990, 45:669–671.

25. Fischer-Rasmussen W et al. Ginger treatment of hyperemesis gravidarum. European journal of obstetrics, gynecology and reproductive biology, 1991, 38:19-24.

26. Schmid R et al. Comparison of seven commonly used agents for prophylaxis of seasickness. Journal of travel medicine, 1994, 1:203–206.

27. Grontved A et al. Ginger root against seasickness. A controlled trial on the open sea. Acta otolaryngology, 1988, 105:45–49.

28. Srivastava KC, Mustafa T. Ginger (Zingiber officinale) in rheumatism and musculoskeletal disorders. Medical hypotheses, 1992, 39:342–348.

29. Yamahara J et al. Cholagogic effect of ginger and its active constituents. Journal of ethnopharmacology, 1985, 13:217–225.

30. Yamahara J et al. Gastrointestinal motility enhancing effect of ginger and its active constituents. Chemical and pharmaceutical bulletin, 1991, 38:430–431.

31. Yamahara J et al. Inhibition of cytotoxic drug-induced vomiting in suncus by a ginger constituent. Journal of ethnopharmacology, 1989, 27:353–355.

32. Suekawa M et al. Pharmacological studies on ginger. I. Pharmacological actions of pungent components, (6)-gingerol and (6)-shogaol. Journal of pharmacobio-dynamics, 1984, 7:836–848.

33. Japan centra revuo medicina, 1954, 112:669.

34. Zhou JG. Tianjin medical journal, 1960, 2:131.

35. Mustafa T, Srivastava KC, Jensen KB. Drug development report 9. Pharmacology of ginger, Zingiber officinale. Journal of drug development, 1993, 6:25–39.

36. Srivastava KC. Aqueous extracts of onion, garlic and ginger inhibit platelet aggregation and alter arachidonic acid metabolism. Biomedica biochimica acta, 1984, 43:335–346.

37. Mascolo N et al. Ethnopharmacologic investigation of ginger (Zingiber officinale). Journal of ethnopharmacology, 1989, 27:129–140.

38. Sharma JN, Srivastava KC, Gan EK. Suppressive effects of eugenol and ginger oil on arthritic rats. Pharmacology, 1994, 49:314–318.

39. Suekawa M, Yuasa K, Isono M. Pharmacological studies on ginger: IV. Effects of (6)-shogaol on the arachidonic cascade. Folia pharmacologia Japan, 1986, 88:236270.

40. Kawakishi S, Morimitsu Y, Osawa T. Chemistry of ginger components and inhibitory factors of the arachidonic acid cascade. American Chemical Society Symposium series, 1994, 547:244–250.

41. Stott JR, Hubble MP, Spencer MB. A double-blind comparative trial of powdered

ginger root, hyosine hydrobromide, and cinnarizine in the prophylaxis of motion sickness induced by cross coupled stimulation. Advisory Group for Aerospace Research Development conference proceedings, 1984, 39:1–6.

42. Wood CD et al. Comparison of the efficacy of ginger with various antimotion sickness drugs. Clinical research practice and drug regulatory affairs, 1988, 6:129136.

43. Stewart JJ et al. Effects of ginger on motion sickness susceptibility and gastric function. Pharmacology, 1991, 42:111–120.

44. Phillips S, Hutchinson S, Ruggier R. Zingiber officinale does not affect gastric emptying rate. Anaesthesia, 1993, 48:393–395.

45. Phillips S, Ruggier R, Hutchinson SE. Zingiber officinale (Ginger), an antiemetic for day case surgery. Anaesthesia, 1993, 48:715–717.

46. Arfeen Z et al. A double-blind randomized controlled trial of ginger for the prevention of postoperative nausea and vomiting. Anaesthesia and intensive care, 1995, 23:449–452.

47. Backon J. Ginger: inhibition of thromboxane synthetase and stimulation of prostacyclin; relevance for medicine and psychiatry. Medical hypotheses, 1986, 20:271–278.

48. Backon J. Ginger as an antiemetic: possible side effects due to its thromboxane synthetase activity. Anaesthesia, 1991, 46:705–706.

49. Srivastava KC. Isolation and effects of some ginger components on platelet aggregation and eicosanoid biosynthesis. Prostaglandins and leukotrienes in medicine, 1986, 25:187–198.

50. Lumb AB. Effect of ginger on human platelet function. Thrombosis and haemostasis, 1994, 71:110–111.

51. Yamamoto H, Mizutani T, Nomura H. Studies on the mutagenicity of crude drug extracts. Yakugaku zasshi, 1982, 102:596–601.

52. Nagabhushan M, Amonkar AJ, Bhide SV. Mutagenicity of gingerol and shogoal and antimutagenicity of zingerone in Salmonella/microsome assay. Cancer letters, 1987, 36:221–233.

53. Nakamura H, Yamamoto T. Mutagen and anti-mutagen in ginger, Zingiber officinale. Mutation research, 1982, 103:119–126.

54. Kada T, Morita M, Inoue T. Antimutagenic action of vegetable factor(s) on the mutagenic principle of tryptophan pyrolysate. Mutation research, 1978, 53:351–353.

55. Morita K, Hara M, Kada T. Studies on natural desmutagens: screening for vegetable and fruit factors active in inactivation of mutagenic pyrolysis products from amino acids. Agricultural and biological chemistry, 1978, 42:1235–1238.

56. Seetharam KA, Pasricha JS. Condiments and contact dermatitis of the finger tips. Indian journal of dermatology, venereology and leprology, 1987, 53:325–328.

57- Martindale: The Complete Drug Reference. Vol. 2. 35th ed.  London, Pharmaceutical Press, 2007: 1561-1562.

58- دانش نامه احادیث پزشکی، محمد مهدی ری شهری، ترجمه حسین صابری. چاپ سوم. قم: موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، سازمان چاپ و نشر؛ 1385.

59- قانون در طب، شیخ الرئیس ابو علی سینا، ترجمه عبدالرحمن شرفکندی. چاپ پنجم. تهران: انتشارات سروش؛ 1370. کتاب دوم: 133.

60- الحاوی، محمد بن زکریای رازی، ترجمه دکتر سلیمان افشاری پور. چاپ اول. تهران: انتشارات فرهنگستان علوم پزشکی؛ 1384. جلد بیستم : 327-325.

61- متداولترین گیاهان دارویی سنتی ایران، غلامرضا امین. چاپ اول. تهران: انتشارات معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ 1385: 167-166.

62- دارونامه گیاهی ایران، انجمن تولیدکنندگان داروها و فرآورده های گیاهان دارویی. چاپ اول. تهران: انتشارات پروهان؛ 1386: 56، 73، 130.

  

ریزوم زنجبیل به همراه تکه ای بریده شده از آن

[ چهارشنبه ۱٤ اسفند ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ ] [ مهدی وزیریان ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

به خود فکر کن... و درست که بیندیشی.. تنها دیگران را می بینی
نويسندگان
صفحات اختصاصی
امکانات وب