گیاهان دارویی
گیاهان دارویی و داروهای گیاهی 

سُدابa. اسامی:
i. نام علمی: Ruta spp. (Rutaceae) (تیره مرکبات، تیره سُداب، تیره نارنج)
1. معنای آن:
ii. نام های عمومی و معنای آن ها: Rue (پشیمانی، دلسوزی)، Bitter herb (گیاه تلخ)


b. توضیحات و پیشینه تاریخی: گیاهی علفی یا درختچه ای که در مورد گیاه اصلی دارویی (R. graveolens) گیاهی ست علفی با برگ هایی دارای بریدگی های منقسم به چند قسمت و در قسمت بالای گیاه ساده. برگ ها کمی ضخیم و گوشت دار هستند. گل آن درشت و زرد رنگ است که در تابستان ظاهر می شود. بلندی ساقه چهل تا 80 سانتی متر می شود.اعضای گیاه به خصوص برگ ها در اثر فشردن با انگشتان بوی نامطبوعی را متساعد می کنند. این جنس در ایران یک گونه گیاه شبه درختچه ای خودرو به نام R. chalepensis دارد که در ارتفاعات صخره ای شمال بوشهر می روید و در عربستان و مناطق مدیترانه ای نیز یافت می شود. R. graveolens (Common rue، Herb of grace) که کاملاً بوته ای و علفی است اما در ایران به عنوان گیاه دارویی کاشته و مصرف می شود.
c. ترکیبات شیمیایی: آلکالوئید ها (فوروکینولین ها مثل اسکیمیانین، گاما فاگارین، دیکتامنین و ...)، فورانوکومارین ها (کِلِپنسین، برگاپتن، پسورالن و ...)، پیرانوکومارین ها (زانتیلِتین)، هیدروکسی کومارین ها (اوبلی فرون، هرنیارین و ...)، فلاونوئید ها (روتین)، ترکیبات اسانس
d. مصارف دارویی تایید شده: ندارد
e. مصارف دارویی تایید نشده: آلکالوئید ها اثر ضد ترشح و رفع اسپاسم دارند. کِلِپنسین باعث مهار توانایی زایش می شود و مشتقات کومارینی هم اثر ضد اسپاسم دارند. به علاوه اثرات ضد باکتریایی، سقط کننده جنین و حساس کننده به نور برای آن ذکر شده است. در طب سنتی برای مشکلات قاعدگی، مرهمی برای رحم، ضد باروری و به صورت موضعی برای التهابات پوستی و حفره دهانی، گوش درد، درد دندان، بیماری های عفونی تب دار، کرامپ ها، مشکلات هاضمه، اسهال و آلودگی با کرم های روده ای استفاده می شده است. در طب سنتی طبیعت آن را گرم و خشک و نسبتاً معتدل دانسته اند.
f. عوارض جانبی: در دزهای درمانی عارضه ای برای آن گزارش نشده است. با این حال می تواند موجب ایجاد حساسیت به نور شود (به دلیل وجود فورانوکومارین ها و فورانوکینولین ها). در مواجهه مستقیم با برگ های تازه هم فوتودرماتوز مشاهده شده است. در طب سنتی گفته شده که اگر به طور مداوم مصرف شود می تواند موجب سقط جنین شود. همچنین بو کردن زیاد گیاه یا خوردن آن به اسراف باعث ضعف بینایی می شود و خوردن آن برای افراد ضعیف مضر است. باعث ضعف نیروی جنسی می شود و جریان اسپرم را قطع می کند و در صورت مصرف بیش از حد مجاز آن را سمی قوی و خطرناک دانسته اند که ممکن است موجب مرگ شود.
g. منع مصرف: در حاملگی
h. در حاملگی و شیر دهی: برای زنان حامله ممنوع است زیرا ممکن است سبب سقط جنین شود. در زنانی که به عنوان سقط کننده استفاده کرده اند عوارض زیادی از جمله استفراغ، آسیب کبدی و کلیوی، افسردگی، مشکلات خواب، احساس سرگیجه و وهم بینی، غش، ترمور (لرزش بی اختیار) و اسپاسم همراه با نتایج کشنده مشاهده شده است.

[ دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸٩ ] [ ۳:٢٠ ‎ب.ظ ] [ مهدی وزیریان ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

به خود فکر کن... و درست که بیندیشی.. تنها دیگران را می بینی
نويسندگان
صفحات اختصاصی
امکانات وب