گیاهان دارویی
گیاهان دارویی و داروهای گیاهی 

ریواس

a.    اسامی:

 i.      نام علمی: Rheum ribes (از خانواده پُلی گناسه/ تیره هفت بند، تیره ریواس، تیره توشک ها)

 ii.      نام های عمومی و معنای آن ها: Rhubarb، فیل گوش، ریواج

                 b.    توضیحات و پیشینه تاریخی: گیاهی است چند ساله با ساقه ای بلند تا یک متر و گاهی بیشتر با برگ های بزرگ، پهن و پنجه ای با کناره های دندانه دار که به صورا مجتمع در قسمت قاعده گیاه قرار گرفته اند. دمبرگ ها دراز، گوشتی و به رنگ قرمز ارغوانی به پهنی چند سانتی متر و به قطر 1 تا2 سانتی متر که قسمت تحتانی آن ها متصل به ریشه گیاه می باشد. ریشه گیاه سفید و کمی بنفش است با مغزی سفید با طعم گس و ترش و آب دار. گل های خوشه ای گیاه به رنگ سبز مایل به زرد یا مایل به قرمز در قسمت میانی ظاهر می شوند. ساقه زیرزمینی آن ضخیم و متورم است. قسمتی که ما مصرف می کنیم و می شناسیم ساقه ها و دمبرگ ها هستند. این جنس در ایران سه گونه گیاه چند ساله به نام های R. persicum، R. ribes و R. turkestanicum دارد که در مناطق کوهستانی می رویند. گونه persicum انحصاری ایران است.


 

ریواس

c. ترکیبات مهم: قسمت عمده ترکیبات آن آب است. همچنین دارای تانن، پروتئین، چربی، کلسیم (به میزان 96 میلی گرم در صد گرم ریواس خام)، آهن (8/0 میلی گرم)، پتاسیم نسبتاً زیاد و ویتامین های A، C و برخی ویتامین های گروه B وجود دارد.

d. مصارف دارویی تایید شده: ندارد- برای ریواس چینی (روبارب چینی با نام Rheum palmatum) مصرف در یبوست تایید شده (به دلیل وجود ترکیبات محرک  مشتق آنتراسن)

e.   مصارف دارویی تایید نشده: در طب سنتی طبیعت ساقه ریواس را سرد و خشک می دانند (معمولاً گیاهانی که طعم ترش دارند طبیعت سرد و خشک دارند). در طب سنتی به عنوان ماده ای خنک کننده شناخته می شود که مقوی معده و کبد و تصفیخ کننده خون می باشد. اشتها را افزایش می دهد و مصرف آب آن در سلامت دهان موثر است. برای گل ریواس هم خواصی مثل افزایش اشتها، رفع بیماری های کبدی و درمان ابتلا به کرمک ذکر شده است.

f. عوارض جانبی: چون در افراد سرد مزاج چندان مناسب نیست در طب سنتی مصلح آن را عسل و انیسون می دانند. برای ریواس چینی مثل دیگر ملین ها ممکن است در مصرف طولانی مدت موجب کاهش سطح پتاسیم خون و همچنین مهار حرکات طبیعی روده ها، آریتمی، نفروپاتی، ادم و افزایش تخریب استخوانی از دیگر عوارضی ست که با مصرف طولانی مدت ممکن است بروز کند. به طور کلی مصرف ملین های محرک بیش از یک دوره 1 تا دو هفته ای توصیه نمی شود.

f.منع مصرف: برای ریواس معمولی موردی ذکر نشده است. برای ریواس چینی در موارد انسداد دستگاه گوارش یا التهاب یا آپاندیسیت و درد های شکمی با علت نامشخص ممنوع است و در کودکان زیر 12 سال و زنان حامله نیز نباید مصرف شود.

g.در حاملگی و شیر دهی: بهتر است مصرف نشود (مطالعه کافی در این زمینه وجود ندارد)

Rheum ribes

 

ریواس گل قرمز

[ شنبه ۱۸ دی ۱۳۸٩ ] [ ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ ] [ مهدی وزیریان ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

به خود فکر کن... و درست که بیندیشی.. تنها دیگران را می بینی
نويسندگان
صفحات اختصاصی
امکانات وب