جینکو

 

 

 

 

(برگ جینکو)

ترجمه: دکتر افسانه رجبی، Pharmacognosy

 

File:Ginkgo Biloba Leaves - Black Background.jpg

 1- تعریف

Folium Ginkgo 

Folium Ginkgo عبارت از برگ کامل خشک شده گیاه Ginkgo biloba L. از تیره Ginkgoaceae می باشد.

 

2- مترادف ها

Pterophyllys salisburiensis Nelson, Salisburia adiantifolia Smith, Salisburia macrophylla C. Koch (4-1).

 

3- اسامی بومی منتخب

Eun-haeng, gin-nan, ginkgo, ginkgo balm, ginkgo leaves, ginkyo, ginan, icho, ityo, kew tree, maidenhair tree, pei-wen, temple balm, yinguo, yinhsing (1-5).

 

4- شرح

جینکو یک گیاه دو پایه منحصر بفرد است که تنها باقیمانده زنده راسته Ginkgoales می باشد. درخت دارای پوست خاکستری رنگ می باشد که تا ارتفاع 35 متر و قطر 4-3 متر (گاهی تا 7 متر) می رسد. برگ ها بادبزنی، خزان شونده، متناوب، دارای دمبرگ دراز، دولبی با قاعده گوه ای و پهنای 9-6 سانتی متر (گاهی تا 20-15 سانتی متر) که در فاصل پاییز زرد رنگ می شوند. رگبرگ ها به صورت دو شاخه ای منشعب می شوند که انشعابات به صورت موازی قرار می گیرند. گل آذین های مخروطی نر و ماده بر روی درخت های جداگانه تشکیل می شوند. گل آذین های نر به صورت خوشه های دم گربه ای متشکل از جفت پرچم های آشکار و گل آذین های ماده به صورت خامه های دراز، باریک و بهم پیوسته حاوی یک تخمک آشکار می باشد که بوسیله سلول های اسپرم متحرک تلقیع می شود و دودانه را به وجود می آورد. دانه ها زمانی که می رسند زرد رنگ می شوند که دارای بوی بد و شفت مانند می باشند. لایه میانی پوست دانه سخت و سنگی می شود در حالی که لایه خارجی گوشتی و آبدار است(3و4).

 

                     ginkgo biloba

درخت جینکو جوان در هربوراتوم دانشکده داروسازی دانشگاه تهران

5- اندام مورد کاربرد گیاه: برگ خشک

مغز دانه در طب سنتی چین مورد استفاده قرار می گیرد(6و7).

1-5- ویژگی های کلی

برگ ها سبز، خاکستری زرد، قهوه ای یا سیاه می باشند که ممکن است سطح فوقانی برگ تا حدی تیره تر از سطح تحتانی آن باشد. برگ ها بادبزنی شکل، دارای دمبرگ دراز و دولبی همراه با رگبرگ های چند شاخه که از انتهای دمبرگ منشعب می شوند می باشند(2و4و8).

 

2-5- ارزش یابی حسی

برگ های جینکو دارای بوی مشخص ضعیفی می باشند(2و4و8).

 

 

3-5- خصوصیات خرده نگاری

این بخش برای مطالعات گیاه شناسی اندام های مختلف گیاه به صورت تخصصی نگاشته شده و علاقمندان به مطالعات خرده نگاری میکروسکوپی گیاه می توانند به منابع (2و4) مراجعه کنند.

 

4-5- اندام گیاهی پودر شده

رنگ پودر همانند رنگ برگ ها می باشد. در پودر اجزای اپیدرم با دندانه های موجی شکل نامنظم همراه با سلول های دراز، روزنه های بزرگ آنیزوسایتیک و سلول های باریک و دراز با دیواره های مختصر موجدار و بدون دندانه های واضح در میان بافت آوندی مشاهده می شود. لایه مزوفیل از وزیکول های ترشحی، سلول های ترشحی، ایدیوبلاست ها و بلورهای اگزالات کلسیم متناوب در میان دسته جات آوندی تشکیل شده است(2و8).

 

6- انتشار جغرافیایی

درخت جینکو بومی چین است اما به عنوان یک درخت تزئینی سایه دار در استرالیا، آسیای جنوب شرقی، اروپا، ژاپن و ایالات متحده آمریکا کاشته می شود(3-1و6). این گیاه به منظور مقاصد تجاری در فرانسه و ایالات متحده آمریکا کاشته می شود(2).

 

7- آزمایشهای شناسایی عمومی

تست های شناسایی کلی عبارتند از:بررسی های ماکروسکوپیک و میکروسکوپیک(2و8). کروماتوگرافی لایه نازک به منظور بررسی حضور فلاونوئیدهای شاخص، جینکولیدها و بیلوبالید (9)، کروماتوگرافی مایع با کارآیی بالا به منظور بررسی فلاونوئیدها(10)، جینکولیدها و بیلوبالید (2) و کروماتوگرافی گاز مایع به منظور ارزیابی جینکولیدها و بیلوبالید (11) مورد استفاده قرار می گیرند.

 

8- آزمایش های خلوص

1-8- میکروبیولوژی

تست گونه های سالمونلا در برگ جینکو باید منفی باشد. حد ماکزیمم قابل قبول میکروارگانیسم های دیگر به قرار زیر است (14-12):فرآورده های جوشانده: باکتری های هوازی حداکثر 107 در هر گرم، قارچ ها حداکثر 105 در هر گرم، اشریشیا کلی حداکثر 102 در هر گرم. فرآورده های مصرف داخلی: باکتری های هوازی حداکثر 105 در هر گرم یا میلی لیتر، قارچ ها حداکثر 104 در هر گرم یا میلی لیتر، انتروباکترها و باکتری های گرم منفی مشخص حداکثر 103 در هر گرم یا میلی لیتر، اشریشیا کلی صفر در هر گرم یا میلی لیتر.

 

2-8- اجسام آلی خارجی

حداکثر 5 درصد از سر شاخه ها و حداکثر 2 درصد از سایر اجسام خارجی (15).

 

3-8- خاکستر تام

حداکثر 11 درصد (15).

 

4-8- باقیمانده آفت کش ها

به طور معمول، حد ماکزیمم باقیمانه آفت کش های aldarin و dieldrin در برگ جینکو نباید بیش از mg/kg 05/0 باشد (14). برای بقیه آفت کش ها به دستورالعمل های WHO برای روش های کنترل کیفیت گیاهان دارویی (12) و دستورالعمل های پیش بینی جذب باقیمانده آفت کش های موجود در رژیم غذایی مراجعه شود (16).

 

5-8- فلزات سنگین

حد مجاز سرب و کلسیم نباید به ترتیب بیش از 10 و mg/kg 3/0 در فرآورده دارویی نهایی باشد (12).

/ 8 نظر / 532 بازدید
ترک

آقای مهندس وزیریان این مجموعه مستند واقعا عالیه ,خسته نباشید البته تنها قسمت بررسی ترکیباتش به درد من خورد و هیچ اشاره ای به خاصیت حشره کشی و ضد تغذیه اون نشده بود.به هرحال منابع خوب ارائه شده رو بررسی می کنم تا شاید به منظور خودم برسم. قسمت ابتدایی سطر ها قابل خواندن نیست ,متن رو بهتر میشه تنظیم کرد. بازم ممنون از لطفتون.پیروز باشید

لاله

من با مصرف 5روز ، روزی یکعدد از قرص جینکو در روز دوم در سن 50 سالگی که حدود 10 ماه است پریود نشده ام دچار خونریزی شدید شده ام فکر میکنم برای کسانیکه مایلند دیر یائسه شوند مؤثر باشد. با تشکر از زحمات شما

واقعا عالی بود خسته نباشید

بهپور كشميري پور

با تشكر از شما، ميدونم وظيفه شما نيست ولي اگر در مورد كشت اين گياه اطلاعاتي پيدا شد راهنمايي كنيد ممنون ميشوم.

فخري

خيلي مفيد بود .

مرسی از زحماتی که در راه تحقیق می کشید ایا از این گیاه میشه برای بیمارانی که شیمی درمانی میشوند وبعدش دچار افت شدیدپلاکت -گلبول سفید ونوتروفیل- وهموگلوبین شده اند استفاده کرد تا بدن رو وادار به ساخت کنه چون در کشورهای دیگه برای پلاکت چنین دارویی هست ولی توی ایران نه البته برای گلبول سفید و قرمز هست ولی پلاکت رو پایین میاره

فرشاد

سلام. ایا شما راهی اسان برای درک قسمتهای پیچیده مطالبتان برای ما که هم رشته شما نیستیم سراغ دارید؟ایااگاهی ودرک شیمی گیاهی میتواند مارا به عنوان یک مصرف کننده این یا هرگیاه دارویی دیگر به نتایج بهتری در استفاده از ان برساند؟

سلام

با تشکر فراوان بابت مطلب جالبی که در اختیار ماگذاشتید