ُُSpinal-Z، داروی ایرانی مقابله با سرطان معده و سینه

داروی ضد سرطان ایرانی

 

داروهای گیاهی متعددی که بتواند اثرات بیولوژیک اعمال کنند شناختهشده اند که یکی از این گیاهان اسپندویاPeganumHammalaاست و مطالعات نشان دادهاست که عصاره آن روی سلولهای تومورال تاثیر گذار است . وی افزود : ماده موثر اینگیاه سه آلکالوئید است که با تاثیر بر DNA isomeraseو مهار کردن آن می تواند برروی رشد تومور تاثیر گذار باشد . این دارو بصورت کپسول در دسترس است . این دارو برروی 56 بیمار با دوز 2m /mg 700- 500 برای 12 هفته در بیمارانی که تحمل داشتند بهمدت 20 هفته آزمایش شد . میانگین سن بیماران 61 سال بود . اندازه گیری سایز تومورهابه دو روش آندوسکوپی و CT اسکن تعیین شد . دکتر ملک زاده درباره اثرات این دارو دراین تحقیق عنوان کرد : اکثر بیماران به خوبی دارو را تحمل می کردند و عوارض خفیفنظیر عوارض گوارشی و استفراغ در تعدادی از بیماران مشاهده شد که ممکن است بدلیلبیماری باشد . در طی مدت درمان اندازه تومور در اغلب بیماران ثابت ماند و یا مقداریکاهش نشان داد . همچنین میزان ESR کاهش نشان داد سایر متغیرها نظیر ضربان قلب ،تعداد RBC و WBC و هموگلوبین تقریبا" ثابت باقی ماند . وی افزود : این دارو دارایاثرات ضد درد و آرامبخش نیز می باشد و بطور کلی به نظر می رسد که بر روی اینبیماران اثرات مثبتی داشته باشد . وی در ادامه افزود : در آینده تحقیقاتیبرنامهریزی شده است که تاثیرات دارو را در مقایسه با داروی پلاسبوو ترکیب های شیمی درمانیبررسی خواهد نمود . در ادامه دکتر پیروز صالحیان ، از پژوهشگران این طرح ، دربارهعلت نام گذاری این دارو عنوان کرد : اسپین از گیاه اسپند ، آل بدلیل ترکیباتآلکالوئید و Z حرف اول گیاه دیگری است که در ترکیب این دارو مورد استفاده قرارگرفته است . وی درباره سایر اثرات اسفند خاطر نشان کرد : اثرات بلوک گیرنده H2 ومهار کننده MAO نیز مشاهده شده است و به همین علت اثرات تسکین بخش برروی بیمار دارد .

به گزارش خدمت، داروی گیاهی ضد سرطان گوارش در خرداد ماه سال 86 از سوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی و معاون غذا و داروی وزارت بهداشت رونمایی شد.

 این داروی گیاهی که ضد سرطان گوارش است با نام Spinal - Z از سوی شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین اجتماعی و پس از 16 سال حاصل شد و به گفته مددی مدیرعامل وقت سازمان تأمین اجتماعی تا زمان اعلام رسمی دارو 700 نفر به کمک این دارو درمان شده و از 5 سال پیش تاکنون مراحل تولید خود را در شرکت داروپخش طی کرده است.

مدیر عامل وقت سازمان تأمین اجتماعی تولید داروی ضد سرطان گوارش با منشاء گیاهی را حاصل نوآوری محققان ایرانی دانست و گفت: این دارو خدمتی نو و یک نوآوری در زمینه دارویی است که نشان می دهد برای تعبیر "ما می توانیم" محققان ایرانی به اندازه کافی توانمند هستند.

مددی افزود: تولید این دارو نشانه ای از عزت مندی در کشور است و تلاش محققان کشور را به منصه ظهور رسانده است.

رئیس هیئت مدیره وقت سازمان تأمین اجتماعی افزود: ارزش سالانه بازار دارویی کشور کمتر از 5/1 میلیارد دلار بوده است که اگر این میزان دارو از سوی سازمان تأمین اجتماعی تولید نمی شد باید برای واردات 6 میلیارد دلار هزینه انجام می گرفت. در واقع سهم سازمان تأمین اجتماعی در صرفه جویی ارزی حدود به طور کلی 2 میلیارد دلار است.

 

منبع : هفته نامه اخبار پزشکی و http://www.khedmat.ir/news/content/view/1546/5/

 

 

/ 8 نظر / 119 بازدید
زهرا

سلام. من فقط یه سوال دارم. شما کشاورزی می خونین دیگه؟؟؟ مطلبی که نوشتین خیلی جالب بود. من همیشه خوندن گیاهان دارویی خیلی برام سخت بود. نمی دونم چرا همه اش با مواد موثره شون مشکل داشتم!!![نیشخند]

زهرا

بازم سلام.[گل] هندوانه ی حنظل که عکسش رو زدین اینجا از نظر دارویی ارزش داره؟ یعنی ازش استفاده می شه؟ ما توی درسامون خوندیم که حنظل ارزش خوراکی نداره و جد هندوانه های امروزی بوده. برای کارای اصلاحی ازش استفاده می شه.[متفکر]

زهرا

مطالبی که نوشتین خیلی جالب بودن. تقریبا همه رو خوندم. البته من بیشتر توجهم به گیاها و توضیحاتی که داده بودین می رفت و خب از بحث های تخصصیش خیلی سر در نمیاوردم. من یه سوال دیگه هم دارم!! ما یه واحد کارآفرینی داشتیم. موضوع ما هم در مورد کشت و پرورش گل ها و گیاهان دارویی بود. ما هم به دنبال این تحقیق رفتیم جهاد و به ما گفتن که توی ایران تقریبا هیچ جا نیست که گیاهان دارویی رو به صورت حرفه ای کشت کنن!! واقعا اینطوره؟/!! می گفتن که معمولا مواد اولیه ی گیاهی رو وارد می کنن و کارای اسانس گیری و استخراج مواد موثره رو دانشکده ی داروسازی انجام می ده. قرار بود بریم دانشکده ی داروسازی دنبال بقیه ی تحقیقات مون[مغرور] که به دلیل مشکلاتی نشد!!! البته من اهواز دانشجو بودم و اینا رو هم از جهاد اونجا شنیدم. البته الان توی خوزستان یه مزرعه ی گیاهان دارویی تاسیس شده (‌ باغ فدک )‌ که اونم خیلی عمری نداره و تازه تاسیسه!!

شهلا7

[گل]سلام....قالب وبتون خیلی قشنگه...مطالبتونم جالبه.. خوشحال میشم پیشم بیاین[گل]

زهرا

سلام.[گل] یه سوال می پرسم شاید خیلی کلی باشه. فکر می کنین کدوم گیاه دارویی هست که خیلی مهمه. یا احتمالا یه تعدادی باشن. کدوماشون هستن که ماده ی موثره شون مهمن و کاربردای زیادی دارن؟ من واسه ارشدم گیاهان دارویی رو هم انتخاب کردم. ممکنه قبول بشم. اما راستش شناخت کمی ازشون دارم. باید قبل از قبولی احتمالی یه سری اطلاعات به دست بیارم. اینکه چه گیاهی مهمه!! راستی ممنونم از اینکه جوابم رو دادین.[گل] حدس می زدم که اون طرف اشتباه کرده باشه. (شایدم ما بد متوجه شدیم!!) آخه اگه قرار بود همچین حجمی از گیاهان وارد بشن که خب خیلی هزینه داشت!! فکر کنم کشت گیاهان دارویی هم جالب باشه!! من تا حالا بهش فکر نکرده بودم. [متفکر]

زهرا

ببخشید که اینقدر سوال می پرسم!![خجالت] کسایی که اطلاعاتی در مورد گیاهان دارویی داشته باشن کمن. بازم ممنونم.[لبخند][گل]

lمرضیه

با سلام ! خسته نباشید ... من بعد از زایمان دچار مشکلی شدم که زود خسته میشم در انجام کارهای روزمره ...قبل ازبارداری و زایمان کوهنوردی می کردم و حالا حتی برای یه پیاده روی عادی مشکل دارم ...پا وکمرم اونقدر خسته میشه که باید کمی بایستم و دوباره شروع به حرکت کنم و وقتی گرسنه ام این مشکل بسیار شدیده داروی تقویتی می خورم ولی به نتیجه ای نرسیدم. در ضمن mri هم رفتم مشکلی در مورد دیسک و ستون مهره ها نداشتم می گفتند از ضعف ماهیچه است .در ضمن بعد از زایمان دچار گودی کمر شدم . شما چه پیشنهادی دارید ؟

م.م

سلام. من دانشجوی زیست گیاهی هستم.راجع به داروی spinal-z مطلبی خوندم.شما به گیاه اسپند اشاره کردید.فکر میکنم نام علمی اسپند peganum harmala باشه نه hammalal .با تشکر.