ایپکا


b. پیشینه تاریخی: گیاهی است علفی، چند ساله (پایا) و همیشه سبز به ارتفاع 30 تا 40 سانتیمتر که به حالت خودرو در منطقه وسیعی از جنگل های مرطوب نواحی شمالی برزیل و اکوادور می روید به علاوه در بنگال و نقاط دیگر پرورش می یابد. امروزه در هندوستان و مالزی هم کشت آن انجام می شود. ساقه ای زیرزمینی دارد (ریزوم) که ریشه ها از آن خارج می شوند. ریشه ها دارای برجستگی های حلقوی فشرده ای هستند که شناسایی آن را نسبتاً راحت می کند. برگ ها متقابل با پهنک کامل و ساده، بیضوی، نوک تیز با گل های کوچک و سفید رنگ به صورت مجتمع و کاپیتولی است. زمان گل دادن گیاه طولانی است به طوری که در فاصله ماه های اردیبهشت تا آبان گل بر روی ساقه آن دیده می شود. برداشت محصول از گیاه 3 یا 4 ساله و  معمولاً زمانی صورت می گیرد که گیاه دارای گل است. در بازار این ریشه ها را به اسامی مختلفی مثل ایپکای افیسینال (رسمی)، ایپکای برزیل یا ایپکای پرو می شناسند. بوی این ریشه ها ناپسند و تهوع آور و طعم آن ها تند و تلخ است. قسمت مورد استفاده گیاه همین ریشه ها هستند. از گیاه گونه های دیگری هم داریم که در عمل تقریباً مشابه همین گیاه هستند.


c. ترکیبات مهم: آلکالوئید های ایزوکینولینی (2 تا 4 درصد به خصوص اِمِتین و سِفالین) + نشاسته (30 تا 40 درصد)


d. مصارف دارویی تایید شده: ندارد


e. مصارف دارویی تایید نشده: در فرآورده های خلط آور وجود دارد و برای رفع سرفه در مواردی که خلط غلیظ شده و یا درمان برونشیت کودکان به کار می رود. همچنین برای درمان اسهال آمیبی و به عنوان تهوع و استراغ آور در موارد مسمومیت ممکن است به کار رود. به دلیل نبودن فراورده استاندارد شده از دارو و امکان بروز برخی عوارض در صورت مصرف بیش از حد، مصرف آن به صورت تهیه شده از بازار دارویی غیر رسمی توصیه نمی شود مضاف بر اینکه برای ایجاد استفراغ یا خاصیت خلط آوری دارو ها یا روش های بی خطر تری وجود دارد. در کشور یونان فرآورده ای به نام Ipecavom به عنوان تهوع آور در موارد مسمومیت و در کشور انگلستان فرآورده ای به نام Fennings little healers (سابقاً با نام Jackson little healers شناخته می شد) به عنوان خلط آور و رفع سرفه وجود دارد که البته این فرآورده های بر اساس میزان آلکالوئید موجود در هر بخش دارو استاندارد شده و نگرانی در مورد مصرف آن ها وجود ندارد. فرآورده های دیگری نیز از این گیاه وجود دارند که گیاه ایپکا جزءی از اجزاء مواد به کار رفته در آن می باشد که اغلب برای رفع سرفه به کار می روند.


f. عوارض جانبی: در دزهای درمانی عارضه مهمی برای آن ثبت نشده است. با این حال مصرف طولانی مدت آن می تواند منجر به میوپاتی (آسیب ماهیچه ای) شود. همچنین تماس طولانی مدت با گیاه ممکن است باعث بروز آلرژی شود. مصرف حدود 1 تا 2 گرم از گیاه اثر تهوع آور دارد و اما دز های بیش از این (مسمومیت) می تواند موجب تخریب دیواره موکوسی دستگاه گوارش شود و احتمال بروز تاکی کاردی (افزایش بیمارگونه ضربان قلب)، کاهش فشار خون و مشکلات در ریتم قلب به همراه نقص در عملکرد دستگاه تنفسی، تشنج، شوک و کما شود. درمان مسمومیت آن هم نیاز به مراقبت پزشکی و مراکز مجهز و احتمالاً تجویز زغال فعال، دیازپام، تصحیح الکترولیتی بدن و تزریق بی کربنات سدیم دارد. بنابراین مصرف دارو ی استاندارد نشده و غیر رسمی به هیچ وجه توصیه نمی شود.


g. منع مصرف: در بیمارانی که هوشیاری خود را از دست داده اند یا امکان آسپیره شدن (ورود مواد به دستگاه تنفسی) در آنان وجود دارد مصرف این دارو ممنوع است. به طور کلی استفاده از دارو به عنوان تهوع آور در مواردی که مواد خورنده (مثل اسید) یا فرار (مثل مواد نفتی) بلع شده اند به دلیل خطراتی که بازگشت این مواد به قسمت های بالای دستگاه گوارش و احیاناً ورود آن ها به دستگاه تنفسی دارد  ممنوع است. همچنین در افرادی که احتمال تشنج در آن ها وجود دارد مصرف دارو باید با احتیاط صورت گیرد. همچنین به دلیل خطرات احتمالی دارو برای افرادی که ناراحتی های قلبی عروقی دارند مصرف دارو در این افراد توصیه نمی شود.
h. در حاملگی و شیر دهی: در حاملگی نباید مصرف شود

/ 0 نظر / 350 بازدید