ریواس

 

ریواس

c. ترکیبات مهم: قسمت عمده ترکیبات آن آب است. همچنین دارای تانن، پروتئین، چربی، کلسیم (به میزان 96 میلی گرم در صد گرم ریواس خام)، آهن (8/0 میلی گرم)، پتاسیم نسبتاً زیاد و ویتامین های A، C و برخی ویتامین های گروه B وجود دارد.

d. مصارف دارویی تایید شده: ندارد- برای ریواس چینی (روبارب چینی با نام Rheum palmatum) مصرف در یبوست تایید شده (به دلیل وجود ترکیبات محرک  مشتق آنتراسن)

e.   مصارف دارویی تایید نشده: در طب سنتی طبیعت ساقه ریواس را سرد و خشک می دانند (معمولاً گیاهانی که طعم ترش دارند طبیعت سرد و خشک دارند). در طب سنتی به عنوان ماده ای خنک کننده شناخته می شود که مقوی معده و کبد و تصفیخ کننده خون می باشد. اشتها را افزایش می دهد و مصرف آب آن در سلامت دهان موثر است. برای گل ریواس هم خواصی مثل افزایش اشتها، رفع بیماری های کبدی و درمان ابتلا به کرمک ذکر شده است.

f. عوارض جانبی: چون در افراد سرد مزاج چندان مناسب نیست در طب سنتی مصلح آن را عسل و انیسون می دانند. برای ریواس چینی مثل دیگر ملین ها ممکن است در مصرف طولانی مدت موجب کاهش سطح پتاسیم خون و همچنین مهار حرکات طبیعی روده ها، آریتمی، نفروپاتی، ادم و افزایش تخریب استخوانی از دیگر عوارضی ست که با مصرف طولانی مدت ممکن است بروز کند. به طور کلی مصرف ملین های محرک بیش از یک دوره 1 تا دو هفته ای توصیه نمی شود.

f.منع مصرف: برای ریواس معمولی موردی ذکر نشده است. برای ریواس چینی در موارد انسداد دستگاه گوارش یا التهاب یا آپاندیسیت و درد های شکمی با علت نامشخص ممنوع است و در کودکان زیر 12 سال و زنان حامله نیز نباید مصرف شود.

g.در حاملگی و شیر دهی: بهتر است مصرف نشود (مطالعه کافی در این زمینه وجود ندارد)

Rheum ribes

 

ریواس گل قرمز

/ 2 نظر / 341 بازدید
حمید

سلام. سایت لغت نامه ی گیاهان دارویی تاسیس شد. لطفا به سایت ما سر بزنید. ممنونم. (امید سرآغاز پیشرفت.) من حمید هستم مدیر سلیت. خوشحال میشوم به سایتم سر زنید.

سلام.ببخشید مزاحمتون می شم.یه سوالی داشتم که فکر کردم شما بتونین کمکم کنین برای خمیر دندون از چه گیاهانی استفاده می شه و خاصیتشون چیه اگه رفرنس معتبر هم معرفی کنین ممنون می شم