دارواش

b. مقدمه و پیشینه تاریخی: این جنس در ایران یک گونه گیاه نیمه انگل دارد (V. album) که معمولاً روی درختان جنگلی و مثمر دیده می شود، درختانی که بیشتر مورد هجوم گیاه قرار می گیرند عبارتند از: ممرز، انجیلی، نارون، بارانک، زالزالک، سیب و گلابی که اکثراً از خانواده رزاسه هستند. در اروپا تا ایران پراکندگی دارد. ظاهراً در طب سنتی از دانه های آن برای التیام و تسکین زخم و دردهای موضعی استفاده می کرده اند.


c. ترکیبات مهم: موسیلاژ، فلاونوئید ها، لیگنان ها و تری ترپن ها


d. مصارف دارویی تایید شده: روماتیسم و درمان تومور (همراه داروهای دیگر)


e. مصارف دارویی تایید نشده: درمان بیماری های تخریبی بافت های اتصالی


f. عوارض جانبی:  مصرف آن در سال 1981 ممنوع شد و البته امروزه تنها با دزهای درمانی و تحت نظارت پزشک ممکن است مصرف شود. عوارض جانبی شامل تب و لرز، سر درد، آنژین، مشکلات گردش خون و ... است وکلاً گیاهی سمی در نظر گرفته می شود.
g. منع مصرف: حساسیت مفرط به پروتئین ها، عفونت های شدید و مزمن (مثل سل و ایدز)، هایپر تیروئیدیسم، مشکلات التهابی یا تب دار، تومور های سیستم عصبی مرکزی و نخاع است.
h. در حاملگی و شیر دهی: نباید مصرف شود. گاهاً اثر سقط جنین نیز داشته است.

/ 2 نظر / 397 بازدید
محمدتقی

سلام آقای دکتر خوبین؟ مطلب خوبی در مورد دارواش نوشته اید. جالبه بدونین که پنجمین کنفرانس بین المللی در مورد این گیاه !! قرار بزودی برگزار بشه. http://www.mistelsymposium.de/ در پناه حق محمدتقی عبادی وبلاگ گیاهان دارویی و معطر ایران

ف

سلام خواهش میکنم راهنماییم کنید من سه بار کنکور دادم و نمیخوام دیگه پشت کنکور بمونم رشته گیاهان دارویی برای دختران آینده خوبی داره؟دو روز دیگه انتخاب رشتمه لطفا سریع جواب بدید زمین کشاورزی داریم ولی چاه آب و سرمایه نداریم و آب و هوای روستامون گرم و خشکه.چکارکنم برم یا نه رتبم زیاد خوب نیست