کالندولا

Calendulla officinalis

(گل همیشه بهار)

گلی که کنار برخی پارک ها و در منزل بعضی دیده اید. گل زیباییه و به این دلیل بهش می گن همیشه بهار چون همیشه هست و کاملاً از بین نمی ره

Calendula-officinalis

*اشکال دارویی (در ایران):

- کالندولا: پماد 15 گرمی           

- به کار رفته در پماد "کالندیت  ای"   (به همراه عصاره گل اکیناسه)

                                                              

*موارد مصرف :                                  

- درماتیت (دِرم به معنی پوست و تیت آخر این نوع کلمات به معنای التهاب است) آلرژیک

- پیشگیری و تسکین التهاب و تحریک پوست بدن شیرخوار بر اثر تماس با ادرار (در این مورد ییکی از پر مصرف ترین داروهای گیاهی می باشد چون جواب مناسب می دهد و عوارض کورتون هایی نظیر بتامتازون که می توانند در طولانی مدت باعث نازک شدن و حساس شدن پوست و آمادگی ابلا به عفونت های قارچی را فراهم آورند ندارد)

- آزردگی های جلدی ناشی از خراش ها و بریدگی های سطحی

- خشکی و ترک پوست                  

-پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی (در مورد آفتاب سوختگی های شدید کافی نمی باشد و بهتر است از پماد زینک اکساید استفاده شود)

- تسکین خارش و التهاب ناشی از گزیدگی حشرات     

 

*اجزاء فرآورده :   

پماد کالاندولا از عصاره تام (عصاره تام معمولاً به کمک حلال متانول یا اتانول همراه با آب به دست می آید) گلهای کالندولاCalendula officinalisبه میزان 5/1% (یعنی در هر 100 گرم پماد 5/1 گرم عصاره خالص وجود دارد) تهیه شده است

مواد موثره: فلاونوییدهایی نظیر کوئرستین ، ایزوکوئرستین ، استرولها ،‌کاروتنوییدها و ساپونین

 

*آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر : 

فلانوییدهای موجود در گل همشه بهار از آزاد شدن هیستامین و تولید پروستاگلاندین ها جلوگیری می نمایند. همچنین برای این دسته از مواد گیاه ، اثرات دیگری نظیر تثبیت غشا لیزوزومی (ترکیبات داخل لیزوزوم ها در صورت آزاد شدن باعث تخریب سلول ها می شوند) و تاثیر بر نفوذ پذیری و مقاومت مویرگی قائل هستند.

ساپونین های گل همیشه بهار از آزاد شدن هیستامین، ‌برادی کینین و بعضی از آنزیمهای پروتئولیتیک جلوگیری کرده و با کاهش نفوذ پذیری مویرگها، مانع ترشح پلاسما به داخل بافتها گردیده و مهاجرت گویچه های سفید را به محل التهاب کاهش می دهند. بعلاوه گزارشهایی مبنی بر وقفه در رشد برخی از باکتریها و قارچها توسط این مواد وجود دارد.

-کاروتنو ئیدهای گل همیشه بهار، بخصوص بتاکاروتن پیش ساز ویتامین A بوده و به اثرات ضد التهاب و التیام بخش فلانوییدها و ساپرنوزیدهای آن کمک می کنند. کاروتنوئیها  همچنین همراه با تانن موجود در گیاه در پیشگیری و بهبود حالت قرمزی پوست، تورم و درد ناشی از آفتای سوختگی که در اثر اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شود موثر گزارش شده اند.

*مقدارمصرف: روزی چند بار (معمولاً 3 یا چهار بار با فاصله) پس از تمیز کردن پوست  به مقدار کافی از پماد روی موضع مالیده شود.

*مصرف در حاملگی وشیردهی : ایمنی مصرف این فرآورده دردوران بارداری و شیردهی به اثبات نرسیده است با این وجود منافع آن در برابر مضار آن باید سنجیده شود (منظور از این جملات که خیلی به آن بر می خورید این است که کسی آزمایش نکرده ببیند چه اثری دارد، یکی از دلایل مهم این امر این است که کسی حاضر نیست در دوران بارداری مورد آزمایش یک دارو قرار بگیرد و اثرات جانبی داروها، وقتی که مثلاً ‌می گویند فلان دارو را اصلاً نباید در دوران حاملگی مصرف کنید به دلیل مصرف بی دقت دارو در گذشته و دیدن عارضه در بچه های متولد شده بوده است).

/ 13 نظر / 497 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باران

وبلاگ مفیدی دارید.برخی از داروهایی که معرفی کردین برای طبابت من خیلی لازمه.ممنون

ترنم

اللهم عجل لولیک الفرج.بایه سری عکس ازرهبری عزیزبه روزم برای دیدن کامل عکس هاحتمابه ادامه ی مطلب بروید.درپناه حق.

ترنم

اللهم عجل لولیک الفرج.(به بهانه ی روز قدس): به اسم امنیت یه جای نزدیک،بازنفس یه ملت رو بریدن،۲تامثلث روی هم می ذارن اسم یه شهرتازه روش می ذارن،بیادعاکنیم مردغروب جمعه،خاکشونوپس بگیره دوباره.

باغبانی علمی

سلام عید شما مبارک آقا خیلی عالیه .... خوشمان آمد بسی زیاد [چشمک]

ترنم

اللهم عجل لولیک الفرج. عید رمضان امد و ماه رمضان رفت صدشکرکه این امد و صد حیف که ان رفت «عیدبرهمگان مبارک باد»[گل]

بانوی فانوس به دست

من یک مقاله دارم می نویسم در مورد اشنایی با هومیوپاتی . .. دوست دارم با جدید ترین فعالیت ها و پیشرفت های این علم اشنا بشوم

محمدتقی عبادی

آقای وزیریان عزیز سلام از اینکه به وبلاگم سر زدید متشکرم. موفق و موید باشید

حسین

_______@@@________@@_____@@_______@ ________@@___________@@__@@_______@@ ________@@____________@@@__________@@ __________@@________________________@@ ____@@@@@@___________________@@@@@@@ __@@@@@@@@@_________________@@@@@@@ __@@______________________________________@@ _@@_________________@@@@@________________@@ _@@________________@@@@@@_______________@@ _@@@______________@@@@@@______________@@@ __@@@@_____________@@@@____________@@@@ ____@@@@@@______________________@@@@@@ _________@@_________________________@@ ________@@___________@@_____________@@ ________@@@________@@@____________@@ ________@@@______@@@__@__________@@ _________@@@_____@@@___@@@@@@@ __________@@@@@@@ ___________________@ ____________________@ _____________________@ _____________________@ ______________________@ ______________________@____@@@ ____________@@@@___@@__@__@ _____________@____@@_@__@__@ ______________@@@____@_@@@ _______________________@ ______________________@سلام دوست عزيز.وب زيبايي داري.خوشحال ميشم

سحر

بد نبود من دانشجو داروسازی هستم دنبال مطلب بودم خوردم به این وبلاگ مرسی